NaslovnaSavjetiOve navike uništavaju vaše zube

Ove navike uništavaju vaše zube

- Advertisement -

Ove naizgled bezazlene stvari možda uništavaju vaše zube. Perete zube redovno, čistite ih koncem i lako je pomisliti da je to dovoljno za oralnu higijenu. Ako želite da vaši zubi budu jaki i zdravi, evo koje navike, prema riječima stomatologa, treba da izbegavate.
Žvakanje leda
Sigurno ste već pomislili “ko bi, zaboga, žvakao led”, ali to radi više ljudi nego što možete da zamislite. Znate, stavite led u piće, onda krenete da pijete, pa što ne biste usput stavili i led u usta da se malo rashladite. Ako to radite, znajte da biste lako mogli da oštetite unutrašnjost zuba, pa čak i da slomite zub. To je kao da zvaćete kamen. Iako su naši zubi prekriveni najčvršćim materijalom u našem tijelu, nisu napravljeni da izdrže tako nešto.

Ispijanje flaširane vode
Za zube je, kao i za cio organizam, veoma važno da pijete vodu, zato što je fluorisana. Fluor inače štiti zube od karijesa i omogućava remineralizaciju, koja pomaže u „popravci“ karijesa, onda kada ga ima malo. Većina flaširanih voda ne sadrži fluor ili sadži daleko manje nego što je dovoljno, zbog čega je bolje da pijete vodu sa slavine. Naravno, zubima neće škoditi ako ponekad pijete flaširanu vodu, ali ne pijte samo nju.
Koristite zube kao alat
Nikada, ni u kom slučaju to ne radite! Ne otvarajte flaše zubima, ne cijepajte ljepljivu traku zubima jer vas mrzi da uzmete makaze… Sve to oštećuje zube, a ponekad dovodi čak i do napuklina. Osim toga, na ovaj način možete da rasiječete unutrašnjost usta, pa čak i da nezgodnim pokretom pomjerite vilicu iz ležišta, što može da uzrokuje hroničan bol. Takođe, zubi nisu napravljeni za žvakanje slamki, plastičnih kašičica, vrha olovke… Iako vam se sve to čini nebitnim, verujte, nije tako.

Jedete previše ugljenih hidrata
Hljeb, pasta, biskviti ne lijepe se za zube kao slatkiši, ali se u vašim ustima brzo pretvaraju u šećer. Bakterije u ustima se hrane šećerom i dovode do stvaranja karijesa. Ako ih već jedete i kod kuće ste, onda barem operite zube odmah poslije obroka, prije nego što se ostaci hrane pretvore u šećer.
Ne kvasite usta nakon tečnosti za ispiranje
Tečnost za ispiranje usta je odlična, jer ubija bakterija koje prežive nakon pranja zuba i čišćenja koncem, ali sadrži alkohol koji isušuje usta. Štetne bakterije mogu da prežive u suvim uslovima. Mala udubljenja na jeziku i u unutrašnjosti usta su izložena, kada su suva usta i u njima se nastanjuju bakterije. Zbog toga se savjetuje da koristite tečnost za ispiranje usta koja ne sadrži alkohol ili da jednostavno usta nakon toga isperete vodom, da unutrašnjost ne bi ostala suva.

Perete zube u pogrešno vrijeme
Pranje zuba nakon obroka je obično pametno, ali ne bi trebalo to da radite ako ste jeli ili pili nešto što sadrži dosta kiseline, poput vina, kafe, gaziranog napitka, citrusnog voća, voćnih sokova. Stomatolozi savjetuju da sačekate barem 45 minuta dok pljuvačka ispere kiselinu, pa tek onda da operete zube jer ćete u suprotnom oštetiti zubnu gleđ. Druga opcija je da isperete usta vodom, pa onda da operete zube.
Agresivno perete zube
Postoji razlika između temeljnog i agresivnog pranja zuba. Ako previše pritiskate četkicom dok perete zube, možete da povrijedite desni, ali i da učinite zube osetljivijim na hladne temperature. Takođe, to može da ošteti gleđ i otvori vrata karijesu. Dakle, ne pritiskajte prejako i koristite mekanu četkicu za zube.

Ne žvaćete žvaku
Stomatolozi savjetuju da izbjegavate žvake koje sadrže šećer, ali da slobodno žvaćete one bez šećera. Naime, pljuvačka je savršeno oruđe u borbi protiv karijesa, tako da je žvaka odlična za oralnu higijenu jer pospješuje proizvodnju pljuvačke.
Jedete previše slatkiše
Kao što već znate, previše slatkiša nije dobro ni za opšte zdravlje, ni za zube jer se lijepe za zube. Bakterije slatkiše vole koliko i vi i hrane se ostacima u vašim zubima, te je bolje da ih izbegavate ili da barem odmah nakon toga operete zube.
Ne idete redovno kod stomatologa
Koliko god da vodite računa o zubima, trebalo bi da idete na kontrolu kod stomatologa svakih šest mjeseci, najduže godinu dana, da biste izbjegli da se neki mali problem pretvori u veliki.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -