NaslovnaSavjetiPosljedice gubitka zuba

Posljedice gubitka zuba

- Advertisement -

Skladnost lica, estetika i funkcija žvakanja narušava se gubitkom čak i jednog zuba. Gubitkom zuba gubi se i na samopouzdanju, ali sa druge strane biva otežano i odgrizanje hrane i žvakanje.

Ljudi danas zanemaruju gubitak zuba u bočnoj regiji jer se to „ne vidi“. Međutim, ovaj način razmišljanja može voditi ka mnogo komplikovanijim problemima koji, takođe, daju estetski problem. Starije osobe koje su izgubile sve zube imaju otežan govor i žvakanje, a izgled lica je deformisan anfas i profil.

Usne i obrazi gube oslonac koji su imali u zubima i dobija se izgled staračkog „upalog lica“, a koža zbog gubitka elastičnosti dobija sve više dubokih bora koje samo naglašavaju ostareli izgled.

Uzroci gubitka zuba
Najčešći uzrok gubitka zuba je parodontopatija koje svojim progresivnim tokom dovodi do rasklaćenja, labavljenja i ispadanja zuba sa krajnim ishodom. Sa druge strane karijes i njegove komplikacije dovode do velikih destrukcija zuba i okolne kosti, pa je ponekad jedino rešenje vađenje (ekstrakcija zuba).

Različite nepravilnosti u razvoju zuba, u poremećaju nicanja, u broju zuba, kao i povrede zuba mogu usloviti nedostatak zuba u zubnom luku. Bez obzira na uzrok, poslјedice su u suštini uviјek iste.

Poslјedice gubitka zuba:
Sa izvađenim zubom, možda ste se trenutno riјešili bolova i neprijatnosti, međutim ulazite u novu vrstu problema koji progresivno može dati komplikovanije probleme ukoliko se pravovremeno ne odreaguje. Skoro istovremeno sa gubitkom zuba počinje i proces gubitka kosti.

Zaista, u mnogim slučajevima i do 25% okolne kosti može biti izgubljeno u prvih mjeseci nakon gubitka zuba. Kost na mjestu izvađenog zuba se razgrađuje, susjedni zubi se naginju u prazan prostor pod dejstvom žvačnih sila, a zubi iz susjedne vilice posljedično izrastaju u novonastali prostor. Kretnje donje vilice prilikom žvakanja se mijenjaju i umjesto lateralnih (lijevo-desno) kretnji koje se koriste pri žvakanju na prisutnim molarima (kutnjacima), stvaraju se prinudne kretnje (naprijed-nazad) što opterećuje vilični zglob, te se posljedično javljaju disfunkcije (škljocanje u zglobu, bolovi u zglobu i uhu, jake glavobolje).

Terapija ovakvih posljedica je dugotrajna, komplikovana, a ponekad i nemoguća. U zavisnosti od broja izgubljenih zuba, mijenja se i ishrana – izbjegava se hrana koju je teže žvakati i guta se hrana koja je nedovoljno samljevena. Takva hrana odlazi u želudac gdje se otežano razlaže što može dati kao posljedicu hroničnu gorušicu i gastritis.

Terapija gubitka zuba:
U zavisnosti od situacije može se izraditi fiksni protetski rad (krunica ili most), mobilne protetske nadoknade (totalna ili parcijalna proteza), radovi na implantima ili kombinovani radovi.

Fiksni protetski radovi tj. mostovi indikovani su u situacijama kada je bezubi prostor sa obje strane ograničen prirodnim zubima, koje će se koristiti kao nosači mosta. Danas možete birati između metalokeramičkih i bezmetalnihfiksnih radova.

Mobilne stomatološke nadoknade predstavljaju totalne (kada nedostaju svi zubi u vilici) i parcijalne proteze (kada nedostaje više zuba u vilici). One mogu biti pločaste (izrađene od akrilata), skeletirane (imaju metalni skelet kao osnovu te bolje primaju i prenose sile žvakanja) ili pak valplast proteze (izrađene od savitljivih i nesalomivih plastičnih materijala, bez vidljivih metalnih kukica i sa boljim prihvatanjem od strane pacijenata).

Izvor: ordinacija Batiko

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -