NaslovnaSavjetiBitno je i gdje držite četkicu! Održite zdravlje zuba i u izolaciji...

Bitno je i gdje držite četkicu! Održite zdravlje zuba i u izolaciji i spriječite stvaranje plaka

- Advertisement -

Većina stomatoloških ordinacija zatvorila je ambulante dok traje pandemija koronavirusa, rade samo hitne slučajeve, što se odnosi na neizdrživu bol ili povredu koja zahtijeva hitnu intervenciju stomatologa.

Svim ostalima savjetuje se – čuvajte zdravlje zuba kod kuće tako da ih četkate najmanje dva puta dnevno četkicom i čistite najmanje jednom dnevno zubnim koncem ili interdentalnom četkicom. Nemojte zaboraviti da i četkica treba da bude uvijek čista.

„Ovo baš nisu normalna vremena, ali važno je da kontrolišemo one stvari koje možemo. Briga za zube i oralna higijena jesu neke od tih važnih stvari“, kaže stomatolog H. Dieu Luong iz Nju Džersija.

Foto: pasadentalaserdentistry.com

Savjetuje četkanje zuba obavezno dva puta na dan i jednom da se čiste zubnim koncem ili interdentalnom četkicom.

„Važno je spriječiti stvaranje plaka na zubima. Plak može uzrokovati upalu desni (gingivitis). A ako još niste, razmislite o prelasku na električnu četkicu. Zube je potrebno pravilno četkati dva do tri minuta. To pruža najveću zaštitu zdravlja zuba i usne šupljine u vremenima kada ne možemo redovno odlaziti kod stomatologa na kontrolne preglede i uklanjanje kamenca“, savjetuje Faraj Eder, stomatolog iz Vankuvera.

Ispiranje usta nealkoholnom vodicom dva puta na dan, takođe, pomaže u sprječavanju stvaranje plaka.

„Oralni mikrobiom ima važnu ulogu u našem imunom sistemu, a vodica za ispiranje koja sadrži alkohol ili pasta s baktericidnom komponentom, kao što je triklosan/kopolimer, mogu da naruše ravnotežu oralnog mikrobioma“, upozorava stomatolog Mark Burhen, osnivač portala „AsktheDentist.com“.

Foto: todaysrdh.com

Savjetuje da je sada najbolje izbjegavati paste ili vode za ispiranje koje uništavaju prirodne oralne bakterije, bolje je koristiti hidroksiapatitne paste, koje su manje baktericidne od fluorida (iako ni s njim nećete pogriješiti), ali uz to obnavljaju zubnu gleđ.

Hidroksiapatit je glavni sastojak zubne gleđi, prirodno sadržan u našoj slini. Ako ga nema dovoljno, dobro ne radi ni prirodni odbrambeni mehanizam remineralizacije gleđi.

Takođe je važno i što jedemo
Savjetuje se izbjegavanje pojačanog konzumiranja grickalica, čemu možemo biti naročito skloni u trenucima pojačanog stresa izazvanog koronavirusom i izolacijom u kući.

„Skrobna hrana ili zaslađena pića pojačavaju kiselinu u ustima koja otapa površinu zuba, uništava gleđ i slabi zube“, kaže stomatolog Kris Strandburg.

Preporučuje se da se jedu oni ugljikohidrati koji obiluju vlaknima, a ima ih u voću i povrću i cjelovitim žitaricama, jer one pomažu i čiste zube. Procesuirana hrana, slatkiši i zaslađena pića među najvećim su neprijateljima oralnog zdravlja.

Foto: novosti.rs

Stomatolozi se slažu da je dobra hidracija dobra i za zdrave zube, a najbolje je piti običnu vodu.

„Oduprite se lošim metodama kontrolisanja stresa, a među njima su pušenje i pijenje alkohola. Oboje može podstaknuti infekcije desni. Naravno, nije poželjno niti da grizete nokte ili vrh olovke. Osim što možete dobiti infekciju, možete slomiti zub“, upozorava stomatolog Džared Koks iz Arkansasa.

Budite pažljivi i kad jedete orašaste plodove jer se osjetljivi zubi mogu polomiti.

Kako čistiti zubnu četkicu
Čista zubna četkica važna je za zdravlje zuba, a higijenom četkice smanjujete mogućnost unošenja bakterija i virusa u svoj organizam.

Međutim, ima jedna velika greška koju često činimo. Držanje četkice u kupatilu u kojoj je i wc školjka zahtijeva posebne mjere opreza.

„Svaki put prilikom ispiranja školjke vodom, raspršuju se sitne čestice aerosoli, koje mogu doći do četkice i drugih stvari koje držimo na komodama i umivaonicima. Tako naša četkica nije samo puna mikroba iz naših usta, već i iz wc školjke, poda, slavina, ali i čaša u kojima držimo četkicu, koje su, takođe, rasadište bakterija, plijesni i drugih štetnih tvari“, upozorava stomatolog Majk Golpa.

Foto: organics.org

Napominje i da je jedan od načina širenja zaraze se COVID-19 putem fekalija, pri čemu veliku ulogu u mogućem prenosu koronavirusa može imati upravo četkica za zube.

Zato bi trebalo steći naviku da poklopite poklopac wc školjke uvijek prije puštanja vode.
„Takođe, četkicu, kutiju sa zubnim koncem i čistač jezika držite u ladici zaštićene poklopcem. Dobra higijenska mjera je i ako četkicu namočimo u mješavinu vodice za ispiranje i hidrogen peroksida“, savjetuje Eugenija Roberts, stomatolog i docent na „Midwestern University Clinics“ u Arizoni.

Hidrogen peroksid nije toksičan, a za upotrebukod kuće, kupuje se tripostotna otopina.
„Postoji značajan broj naučnih dokaza da je odgovor imunog sistemka snažno povezan sa zdravljem zuba i desni. Tokom pandemije koronavirusa važno je postići optimalan rad imunog sistema, koji će se lakše izboriti s virusom“, naglasila je Roberts za portal „Healthline“.

Izvor: Gloria

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -