NaslovnaSavjetiZubi kod beba - kada izbijaju i kako pomoći?

Zubi kod beba – kada izbijaju i kako pomoći?

- Advertisement -

Nizanje zubića je kada zubi kod beba počinju da izlaze van kroz desni. Druga riječ za to je odontijaza, a to je proces kada se vašoj bebi pojavljuju prvi zubi, a to počinje u dobi između 6 do 12 mjeseci, a može početi ranije već sa tri, četiri mjeseci, pa i kasnije kada vaša beba ima 14 mjeseci.

Ovo je za mnoge roditelje, posebno za novopečene jedan od veliki događaj i budu pritom jako uzbuđeni oko toga, ali istovremeno i jako zbunjeni jer ne znaju šta im je činiti u tom trenutku pošto se nisu s time do sada susreli. Kada se pojavljuju prvi zubi kod beba, bitno je da znate da prepoznate da je počelo nicanje zubića kod vaše bebe i da znate pri tom šta treba da napravite kako bi ovaj cijeli proces prošao što bolje i bezbolnije za vaše dijete. U nastavku ćemo vam zato donijeti sve bitne informacije koje treba da znate.

Foto: bambopelene.rs

Zubi kod beba – kada izbijaju
Zubi kod beba počinju da niču u periodu između 6 i 12 mjeseci starosti, ali neke počinju mnogo kasnije, dok kod nekih se mogu i ranije pojaviti. Nema potrebe za brigom ako zubi vaše bebe dođu prije ili poslije, jer kod svake bebe je drugačije i ne mora nužno biti isto. Kada se počnu pojavljivati zubi kod beba, obično bude popraćeno s različitim simptoma, koje variraju od jedne bebe do druge, no najuobičajni simptomi su:
*Otečene, osjetljive desni
*Nemirnost i plač
*Blago povišena temperatura
*Grickanje ili želja za žvakanjem tvrdih stvari

*Puno sline, što može uzrokovati osip na licu
*Kašalj
*Trljanje obraza ili povlačenje za uvo
*Prinoseći ruke ustima
*Promjene u obrascima prehrane ili spavanja

Nicanje zubića može biti bolno, ali obično ne uzrokuje bolest kod beba. Nazovite svog doktora ako vaša beba ima dijareju, povraćanje, osip po tijelu, višu temperaturu ili kašalj i začepljenost. Ovo nisu normalni znakovi izbijanja zubića. Takođe bi trebalo da nazvete pedijatra ako bebine desni krvare ili vidite gnoj ili oticanje lica.

Kada i kako izbijaju zubi može se razlikovati za svaku bebu. Ali većinu vremena, dva donja prednja zuba dolaze prvi, a slijede suprotna gornja dva zuba i dva s obje strane od njih. Slijede dva s obje strane donjih prednjih zuba, zatim se pojavljuju prvi kutnjaci. Zubi ispred prvih kutnjaka su sljedeći, a zadnji kutnjaci dolaze posljednji. Sveukupno, 20 mliječnih zuba će na kraju biti na svom mjestu, obično do tri godine.

Foto: bebo.club

Zubi kod beba – kako pomoći?
Kako bi nicanje zubića kod vaše bebe prošlo što bezbolnije, bitno je da pronađete opciju koja će pomoći da zubi kod beba izbiju što lakše bez puno boli. Tokom procesa nicanje zubića kod beba možete staviti nešto hladno u djetetovim ustima, poput hladne dude, kašičice, čiste mokre krpe za pranje ili čvrste ohlađene igračke.

Neki stručnjaci kažu da su smrznute igračke za zube previše hladne i da mogu povrijediti bebina usta. Obavezno očistite igračke za izbijanje zubića, krpe za pranje i druge predmete nakon što ih beba koristi kako ne bi došlo do infekcije. Pokušajte da ponudiei tvrdi, nezaslađeni kreker za zube. Ako je vaša beba starija od 6-9 mjeseci, možete joj ponuditi i hladnu vodu iz šoljice.

Masirajte desni tako što ćete ih nježno trljati čistim prstom. Ako zubi kod beba još nisu izbili, možete pustiti bebu da vam grize prst. Ako dojite bebu, pokušajte umočiti prste u hladnu vodu i masirajte im desni prije svakog hranjenja. To ih može spriječiti da vam grizu bradavicu tokom dojenja. Bitno je da nakon što su izbili neki zubi da ih počnete prati s četkicom za zube i pastom za zube, koja je napravljena za bebe kako se zubi ne bi pokvarili.

Izvor: Arz

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -