NaslovnaIntervjuPlombe su svakodnevnica za stomatologe, to je rutinska procedura, koja se svakodnevno...

Plombe su svakodnevnica za stomatologe, to je rutinska procedura, koja se svakodnevno obavlja i po nekoliko puta

- Advertisement -

Plombiranje je najefikasnija metoda da bi sačuvali naše zube. Ova intervencija prije svega rešava estetski problem, a isto tako ćemo spasiti zub od vađenja. Ako redovno idemo na stomatološke preglede, veća je vjerovatnoća da će se još u najranijoj fazi primijetiti pojava karijesa, pa će i sama intervencija biti znatno manja.

Može se desiti da ćemo nakon plombiranja zuba imati neprijatan osjećaj u ustima, možda ćete osetiti i bol, naročito tada kada istekne dejstvo anestetika. Razlikujemo nekoliko vrste bolova, kao što su osjetljivost na toplo-hladno, odnosno bol koji se javlja na pritisak. Može se čak desiti da ćete osjetiti stalnu bol u okolini liječenog zuba.

Foto: estetic.rs

“Zub je živ organizam, on ima svoj živac, krvne sudove i normalno je da boli nakon iritacije ili bilo kakve traume, kao i bilo koji drugi organ. Plombe su svakodnevnica za stomatologe, to je jedna rutinska procedura, koja se svakodnevno obavlja u stomatološkoj praksi i svaki stomatolog je uradi nekoliko puta. Iako je tako često izvodi, moguće je da postoje neke komplikacije odnosno da zub zaboli nakon što se plomba uradi. Plomba je, prosto rečeno, restauracija zuba. Karijesom zahvaćeno zubno tkivo treba da se restauriše, odnosno otkloni i da se nakon toga ta defekat popuni određenim materijalom, koji se naziva kompozitni ispun ili plomba. Bilo kakav rad na zubu, pa i obična plomba je određena vrsta traume za zub, pa je normalno da on reaguje na bilo kakvu iritaciju“, objasnila je dr Ena Filipović.

Kakva bol je normalna nakon postavke plombe?
“Blaga, prolazna osjetljivost je dozvoljena i normalna da se javi nekoliko dana od postavke plombe. Moguće je da se desi i određena osjetljivost na toplo ili hladno, ali to ne treba da bude neka jaka bol. Razlozi zbog kojih se može javiti osjeljivost nakon postavka plombe, mogu biti različiti. To može biti osjetljivost na mjestu aplikovanja lokalne anestezije, karijes je u tolikoj mjeri zahvatio zub da je plomba veoma blizu živcu, u dentinu je rađeno sa turbinom bez vode ili je plomba visoka, odnosno ima viška plombe, koja stvara pritisak prilikom žvakanja i iritira živac. Nakon što vam stomatolog postavi plombu, moguće je da zub boli nekoliko dana nakon intervencije, tako da je normalno da reaguje na ovu vrstu traume“.

Foto: dudental.rs

Ukoliko ostane malo zdravog zubnog tliva uz živac, postoje tri opcije za liječe nje zuba.
“Ako je karijes u toliko mjeri zahvatio zub, da je ostalo veoma malo zdravo zubnog tkiva neposredno uz živac, takav zub može da zaboli nakon postavka plombe. Treba da znate da nije greška stomatologa ukoliko vas zub zaboli nakon postavke takve plombe, ali jeste greška ako vam prije toga ne upozori na moguću bol. Ukoliko je zdravo tkivo neposredno uz živac, stomatolog treba da vas upozori na to. Tada imate tri opcije. Jedna je da se zub zatvori plombom i da prati da li će da zaboli. Ukoliko boli, tada treba se upusti u endodociju odnosno liječenje kanala korijena. Drugi način je da se odmah pristupi čišćenju kanala i pristupi liječenju kanala korijena, a treći način je da se postavi kalcijum odnosno lijek koji će da stoji nekoliko sedmica kako bi se podstaklo zdravo zubno tkivo da se regeneriše i da se taj tanki sloj zdravo zubnmog tkiva iznad živca obnovi. Stomatolog će nakon što ukloni karijes, vidjeti toliko je ostalo zdravog zubnog tkiva uz živac i u konsultaciji sa pacijentom uraditi neku od ove tri prethodno ponuđene opcije“

Prilikom rada na zubu koji je zahvatio karijes, obavezno je da se radi sa turbinom sa vodom.

Foto: booking.dentist

“Turbina je stomatološka mašina koja se vrti i do 300.000 obrtaja u minuti. Previđena je za rad u gleđi, zato što se koriste boreri koji imaju dijamant, a jedino dijamant može da isječe tvrdu gleđ. Zbog tako velikog broja obrtaja, obavezno je da turbina radi sa vodom te kada se isprepariše gleđ i kada se dođe do karijes promijenjenog dentina, obavezno je da se radi sa mikromotorom, koji ima manji bgroj obrtaja, a može raditi uz ili bez vode, u zavisnosti kako stomatolog odluči. Međutiom, nekada se može desiti da stomatolog u nepažnji, brzini ili sa željom da što prije završi intervenciju, koristi u dentinu turbinu bez vode. Tada dolazi do pregrijavanja dentina, što može dovesti do jako velike osjetljivosti i nekoliko sedmica nakon oporavke zuba“

Ako se bol u zubu javlja zbog viška plombe, obavezno je da se taj višak ukloni.
“Ukoliko je u pitranju višak plombe, a to se veoma često dešava nakon popravke zuba sa anestezijom. Anestezija je nekada toliko jaka da ne možete ocijeniti da li postoji višak plombe ili ne, i tek kada anestezija prođe možete osjetiti višak plombe. Veoma je bitno da ga ne ignorišete, već da se javite stomatologu, kako bi se taj višak uklonio, zato što višak plombe vrši pritisak na živac i da ga iritira, što može dovesti do njegovog odumiranja“, zaključila je dr Ena Filipović.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -