NaslovnaSavjetiOsjetljivost zuba na hladno i slatko

Osjetljivost zuba na hladno i slatko

- Advertisement -

Prema statistikama, jedna od tri osobe se žali na osetljivost zuba na nadražaje. U pitanju je jak, oštar, probadajući bol, koji traje koliko i nadražaj, eventualno par sekundi duže. Obično se javlja na hladno i slatko, kao i na mehanički nadražaj, prilikom pranja zuba. Osjetljivost je posljedica eksponiranosti dentina uticaju spoljašnje sredine. Dentin je tvrdo zubno tkivo, kroz koje prolaze nervni završeci iz zubnog živca.

U kruničnom dijelu zdravog zuba zaštićen je zubnom gleđi, u vratnom dijelu desnima, a u korijenskom dijelu cementom. Ukoliko iz bilo kog razloga dođe do oštećenja ovih zaštitnih tkiva, dentin će biti izložen spoljašnjim uticajima, nervni završeci će da sprovedu nadražaj do zubnog živca, a on će reagovati bolom.
Najčešći uzrok oštećenja gleđi je karijes. Takođe, uzrok može biti mehaničko oštećenje nastalo usljed povrede ili trošenja gleđi kao posljedica nefunkcionalnih kretnji (škripanje i stezanje zubima). Tvrda četkica i grubi pokreti prilikom pranja zuba mogu dovesti do mehaničkih oštećenja tankog sloja gleđi u predjelu vrata zuba. Tada nastaju defekti u vidu klina uz samu ivicu desni, a zovemo ih klinaste erozije. Obično su locirane na premolarima (četvorke i petice) i javljaju se kod osoba sa izuzetno dobrom oralnom higijenom.

Gleđ može biti oštećena i dejstvom kiselina iz hrane i pića, dejstvom želudačne kiseline usljed dugotrajnog povraćanja ili poslije korišćenja nekih agresivnih preparata za izbjeljivanje zuba. Povlačenje desni, bilo da je posljedica oboljenja desni (parodontopatija) ili mehaničkog oštećenja usljed grubog četkanja, ostaviće ogoljen vrat zuba. Kod velikog broja ljudi u tom dijelu zuba, dentin nije pokriven ni gleđi ni cementom, te će svaki nadražaj dovesti do osetljivosti. Iako je bol kratkotrajan, vrlo je neprijatan, i nakon izvjesnog vremena pacijenti počinju da izbjegavaju hranu i pića koja dovode do bolnih senzacija.

Nerijetko se dešava da se izbjegava i oralna higijena, jer vlakna četkice izazivaju bol. Ukoliko u vašim ustima postoji bolna osjetljivost, svakako je potrebno konsultovati stomatologa, da bi se utvrdio uzrok tome. U nekim slučajevima neophodna je stomatološka intervencija, a nekada je dovoljno samo promijeniti navike i uvesti posebnu njegu. Savjetuje se upotreba četkica sa mekim vlaknima i učenje adekvatne tehnike pranja, kao i upotreba specijalnih pasti i rastvora. Osteoporoza odnosno smanjenje gustine kostiju, normalni je pratilac starenja. Sekundarna osteoporoza nastaje kao posljedica nepravilne ishrane (anoreksija, bulimija), upotrebe nekih grupa lijekova (glukokortikoidi), prevelike konzumacije alkohola, nekih endokrinoloških bolesti i sistemskih bolesti (dijabetes, reumatoidni artritis…).

Propadanjem mikroarhitekture koštanog tkiva osteoporotična kost je krhka i podložna prelomima pa se nameće pitanje mogu li osobe koje imaju osteoporozu nedostatak zuba riješiti ugradnjom implantata? Višegodišnji rezultati implantološke terapije dokazuju da osteoporoza nije presudan faktor za neuspjeh osteointegracije. Implantati kod osoba sa primarnom osteoporozom traju godinama dok je rizik od odbacivanja kod osoba koje imaju sekundarnu osteoporozu nešto veći i to uglavnom zbog loše kontrolisanog dijabetesa ili liječenja kortikosteroidima.

1 KOMENTAR

Comments are closed.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -