NaslovnaZa pacijenteKrunica za zub – najvažnija stomatološka nadoknada oštećenog zuba

Krunica za zub – najvažnija stomatološka nadoknada oštećenog zuba

- Advertisement -

Savremena stomatologija je daleko odmakla, mnogo je modernih tretmana koji klijentima pružaju mogućnost blistavog i bisernog osmijeha, među njima je i krunica za zub, godinama jedna od najvažnijih stomatoloških nadohnada za oštećeni zub.

Naravno, važno je da se zubi popravljaju i liječe, estetski dotjeruju, ali je krunica važna da se nadograde zubi koji su istrošeni ili nedostaju i tako im se vrati primarna funkcija, a ne samo estetika. U kombinaciji sa implatantima, krunica za zub omogućava potpunu rehabilitaciju oštećenog zuba.

- Advertisement -

Šta je uloga krunice za zub?
Uloga krunice je veoma važna zato što ona mijenja spoljni dio zuba, onaj koji je najvažniji za žvakanje hrane, a uz to je i vidljiv. Krunica za zub predstavlja presvlaku u obliku zuba, postavlja se na oslomljene zube ili oštećene usljed karijesa, one koji su istrošeni, kod kojih plomba ne može da zamijeni zub i da ga ojača.

Važno je da im je korijen zdrav i od njih je ostalo taman toliko da služi kao oslonac za krunicu, a u slučaju kada nedostaje zub, funkciju oslonca preuzima implant, koji u ovom slučaju mijenja korijen. Relativno mala masa preostalog zuba dovoljna je kao oslonac da se postavi, pa nema razloga za pretjeranu brigu, već samo blagovremeno djelovanje.

- Advertisement -

U ovom slučaju krunica je deblja, bitno je samo da je korijen zdrav da je što duže drži. U zavisnosti od toga da li se stomatološka intervencija radi iz restaurativnih ili estetskih razloga, krunica se kombinuje sa mostovima u prvom slučaju ili fasetama u drugom.

Različite vrste navlaka za zube
Postoje različite vrste navlaka ili krunica, one se razlikuju po materijalima od kojih se prave i mogu biti: metalne, kombinacija porcelana i metala, keramičke, circonijumske i kombinacija keramike i circonijuma.

Svaka od ovih vrsta ima svoje prednosti i mane, od zuba, ali i želje klijenata zavisi za koju će se vrstu, kao preporuku, opredijeliti stomatolog, što znači da ne odgovara različitim zubima isti tip krunice, već zavisi od slučaja do slučaja.

Trajanje krunice često nije vezano za sam materijal od koga je ona napravljena, optimalan rok je do desetak godina, mada, u pojedinim slučajevima može da traje i četrdeset godina. Za produžetak trajanja krunice važna je oralna higijena kako se ispod nje ne bi stvarao karijes koji može da dovede do propadanja dijela zuba za koji je ona pričvršćena.

Kako se vrši ugradnja?
Prije postavljanja, stomatolog pregledom detaljno utvrđuje stanje u kome se nalazi korijen zuba, koji je važan, zato što je on temelj na kome se gradi krunica.

Ukoliko je karijes stigao duboko, do samog živca zuba, onda se radi tretman kanala, to je to postavljanje temelja. U slučajevima kada je korijen zdrav i veći dio zuba upotrebljiv, onda je to lakši put ugradnje.

U nekim ordinacijama otisak uzimaju na tradicionalan način, materijalom koji je nalik na gumu, u modernizovanim se uzimanje otiska vrši digitalnom tehnologijom. Na prvoj posjeti stomatologu, obično se postavlja privremena krunica, pa se ona nosi dok se ne napravi trajna.

Moderne stomatološke ordinacije imaju mašine koje odmah prave krunice, tako da se kod njih preskače ova predkrunica. Zub sa krunicom zaštićen je od karijesa, sem u predjelu desni, zato je oralna higijena i korišćenje konca i sredstva za ispiranje, više od pola zdravlja.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -