NaslovnaSavjetiParcijalna proteza – brzo rješenje za nedostajuće zube

Parcijalna proteza – brzo rješenje za nedostajuće zube

- Advertisement -

Ljudi tretiraju osmijeh kao najatraktivniju fizičku karakteristiku. Kada niste zadovoljni svojim zubima, vjerovatno ćete ih sakriti i propuštati radosne prilike gdje biste pokazali zavodljivi osmijeh.

Parcijalna proteza može biti efikasna opcija ako vam nedostaju prirodni zubi. Ona je jedno od praktičnijih rješenja za popunjavanje praznina u vilici koje će vam dati samopouzdanje koje zaslužujete. U nastavku teksta saznajte šta su privremene zubne proteze, kakve postoje i kada se za njih oprijedeliti.

Foto: exingtonfamilysmiles.com

Parcijalna proteza za zube
Proteze su privremeni zubi koji se postavljaju kao nadoknada za one ispale ili uklonjene. Čine vještačku zamjenu za vaše prirodne zube i desni. To je pristupačan način da zamijenite bilo koji broj zuba koji vam nedostaje u vilici. Kao praktične mobilne zamjene za nedostajeće zube, pune proteze se koriste kada pacijentu nedostaju svi prirodni zubi, dok djelimične nadomješćuju samo nekoliko zuba koji fale.

Tako se eliminišu praznine i poboljšava žvakanje. Jedna od najkorišćenijih i najčešće biranih protetskih nadoknada na našim prostorima je parcijalna proteza. Njena svrha nije samo kozmetičko poboljšanje, već i funkcionalna upotreba. Iskustva korisnika pokazuju da im ona daje mogućnost da normalno jedu i govore. Poteškoće žvakanja bez zuba potpuno su eliminisane. Ni u jednom trenutku oblik usta, obraza i usana nije ugrožen.

Šta je parcijalna proteza?
Parcijalne ili djelimične proteze su ekonomično rješenje za popunjavanje prostora na mjestima gdje zubi nedostaju. One nadoknađuju jedan ili više zuba i potrošenu viličnu kost kako bi odnos između gornje i donje vilice ponovo bio normalan.

Naliježe na desni pokrivajući alveolarni greben i oslanjajući se na preostale zube, popunjava prazan prostor. Redovnom i pravilnom oralnom higijenom ove mobilne proteze mogu jako dugo trajati. Osim što vraća samopouzdanje, djelimična proteza će, takođe, pomoći da se vaši prirodni zubi ne pomjeraju, a smanjiće i rizik od gubitka ovih zuba u budućnosti.

Parcijalna proteza ili most?
Kada iz nekog razloga nije moguće postaviti most tj. totalnu, fiksnu protezu, ukoliko imate paradontozu, nemate dovoljno zuba u vilici ili je kost resorbovana, izbor je parcijalna proteza. Kada se stavlja parcijalna proteza:
*Ako pacijent ima delimično bezubu vilicu
*Kada nije moguće izraditi most
*Da se spriječi promjena položaja zuba zbog slobodnog prostora oko njega

*Da se spriječi promjena odnosa položaja donje vilice prema gornjoj
*Radi očuvanja funkcija viličnog zgloba
*Zbog zaštite mekih i koštanih tkiva usljed nedostatka zuba
*Da se očuva izvorni izgled lica

Vrste parcijalnih zubnih proteza
Na našim prostorima postoje dvije vrste parcijalnih proteza. Jedna je parcijalna pločasta tj. akrilna, a druga je parcijalna skeletirana proteza. Parcijalna pločasta proteza je najstarija i najduže korišćena u protetici. Ima tri dijela od kojih je prvi izrađen od akrilata i naliježe na viličnu kost kako bi nadoknadio njen nedostatak.

Tu su zatim vještački zubi ugrađeni u akrilat, i na kraju dio koji se sastoji od kukica koje vezuju vještačke za prirodne zube. Ova parcijalna akrilna proteza je manje izdržljiva jer je napravljena od akrilata, dok je skeletirana izdržljivija i komfornija, jer ima ugrađeni metalni skelet, ali je ujedno i skuplja pa će više opteretiti vaš budžet. Iako predstavljaju najprostiji oblik parcijalne proteze, pločaste akrilne su se zahvaljujući visokom tehnološkom razvoju pokazale kao održivo rješenje.

Foto: freepik.com

I dalje se koriste kao privremene parcijalne proteze, dok se ne zamjene nekim trajnijim oblikom. Druge opcije za nadoknađivanje izgubljenih zuba su zubni implanti i fiksne proteze. Svi oni imaju isti cilj da vrate oralnu zdravstvenu funkciju i estetiku. Vaš stomatolog će analizirati stanje u kom se nalazite pa će shodno tome i predložiti koju parcijalnu protezu da izaberete.

Kako održavati zubnu protezu?
Čišćenje proteze je više od četkanja. Potrebni su i drugi koraci da bi se zubi održali u dobrom stanju. Plak i hrana se lijepe za proteze na isti način kao i za prirodne zube. Ukoliko ih ne očistite, to vas dovodi u opasnost od bolesti desni ili lošeg zadaha. Planirajte da perete svoje proteze barem dva puta dnevno izbjegavajući abrazivne paste. Birajte četkice sa mekim vlaknima dizajnirane specijalno za proteze. Preko noći obavezno izvadite proteze i odmorite vaša tkiva. Ostavite ih u čaši sa hladnom vodom u koju ćete dodati malo sode bikarbone.

Izvor: Dental Plaza

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -