NaslovnaSavjetiKako održavati dobru higijenu zuba i desni?

Kako održavati dobru higijenu zuba i desni?

- Advertisement -

Zubi su jedna od prvih stvari koje drugi primijete na nama prilikom komunikacije. Zdravi, bijeli zubi odraz su brige o sebi. Ako zube dovedemo u loše stanje niko drugi nije krivac osim nas. Za lošu higijenu zuba nema opravdanja jer su nam doktori dentalne medicine dostupni gotovo potpuno besplatno, a proizvodi za pranje zuba su cjenovno vrlo pristupačni. Bolesti usne šupljine ne treba zanemariti jer su jednako opasne kao i sve ostale bolesti. U najčešće bolesti usne šupljine spadaju parodontoza, afte i preosjetljivost desni.

Pravilno održavanje usne šupljine
Od malena nas uče da je zube potrebno prati najmanje dva puta dnevno, ujutro i uveče. Idealno bi bilo kada biste zube mogli oprati nakon svakog obroka, no uz svakodnevne obaveze i izbivanje iz kuće to su prevelika očekivanja. Pod oralnom higijenom usne šupljine podrazumijevamo redovno i temeljno svakodnevno pranje zubi, čišćenje međuzubnih prostora koncem i ispiranje odgovarajućom vodicom. Vaš izbor paste i četkice zavisi o postojanju stepena osjetljivosti zuba, zubnog mesa i opšteg stanja usne šupljine. Osobe sa osjetljivim desnima trebale bi da koriste četkice sa mekanim vlaknima kako bi smanjile nadraženost i spriječile moguće krvarenje i upalu.

U pravilnoj higijeni izuzetno je važan i izbor zubnih pasti kako bi se preduhitrile ili sanirale moguće tegobe. Na tržištu postoji velik izbor različitih zubnih pasti koje pokrivaju mnoga stanja. Postoje zubne paste koje se koriste kod preosjetljivih zuba, zubne paste za izbjeljivanje zuba, one koje se preporučuju osobama s implantatima, mostovima i mnoge druge. Važno je da s obzirom na svoje stanje odaberete onu idealnu kako ne biste naštetili zubima i desnima. Nemojte zaboraviti na čišćenje međuzubnih prostora, pogotovo ako nosite fiksni aparatić za zube. U tome će vam najviše pomoći interdentalne četkice posebno oblikovane za uska i teško dostupna mjesta.

Bolesti i tegobe zubi i desni
Razlozi koji najčešće dovode do problema s usnom šupljinom su loša higijena, nasljedni faktori, neke bolesti i lijekovi. Najveći i svima poznati neprijatelj zuba je, dakako, karijes. Karijes nastaje kada mikrobi iz naslaga na površini zuba pretvaraju šećere iz hrane i pića u kiseline koje potom uništavaju zubnu caklinu. Zato se neuklanjanjem zubnog plaka razara struktura zuba. Ne održavate li dobru oralnu higijenu to može dovesti i do bolesti desni. Bolesti desni su infekcije tkiva koje okružuje zub. Među takve infekcije spada gingivitis koji možete prepoznati po bolnim, otečenim i krvarećim desnima, bolovima i lošim zadahom. Parodontoza je teži oblik infekcije desni koji možete prepoznati po povlačenju zubnog mesa. To rezultira klimavošću i naposljetku ispadanju zuba. Primijetite li neke od ovih simptoma najbolje je da se odmah zaputite svom stomatologu. Najblaži oblik infekcije su dobro poznate afte. Pojavljuju se kao male bijele ili žute ranice crvenih rubova na unutrašnjoj strani usana, sluznici obraza ili jeziku. Vrlo su bolne i izazivaju neugodno peckanje. Nastaju većinom zbog pada imuniteta, ali i zbog pregrubog četkanja zuba koje dovodi do iritacije desni. Ako primjećujete da često dobijate afte pripazite na izbor četkice. Odaberite mekšu četkicu i pažljivije četkajte zube pazeći da uklonite sve nečistoće, ali i ne povrijedite zubno meso.

Djeca
I prije početka nicanja prvih zubi trebali bi početi sa higijenom usne šupljine kod djece. Sterilnom gazom možete nježno čistiti desni, a s prvim nicanjem zuba potrebno je započeti i sa laganim četkanjem zubića. Dobre higijenske navike potrebno je uvesti kod male djece kako bi kasnije što bolje brinuli o zdravlju. Najčešći problem kod djece je karijes. U sprječavanju karijesa najvažniju ulogu igra dobra prehrana i higijenske navike. Kako bi se dijete naviknulo na preglede i ne bi imalo strah od stomatologa, s redovnim pregledima trebali bi početi najkasnije do prve godine djetetova života.

Rizične grupe
Kada je riječ o zdravlju zuba i desni neke su grupe ranjivije od ostalih. U starijoj dobi, primjera radi, postoji veći rizik za bolesti usne šupljine. Jedan od razloga je često loša higijena, ali razne bolesti mogu izazvati i lijekovi koje starije osobe više koriste. Tako većinom dolazi do gubitka zuba, propadanja korijena zuba, afti, tamnjenja zuba, gubljenja osjeta okusa, suhih usta i gingivitisa. Među rizičnije grupe spadaju i pušači. Pušenje je navika koja šteti cijelom organizmu i potiče bolesti usne šupljine. Iako nas natpisi na cigaretama bombarduju upozorenjima mnogi se teško odriču te loše navike. No, istina je da cigarete sadrže više od 70 hemikalija koje povećavaju rizik od raka usne šupljine, grla i jednjaka. Pušenje utiče i na promjenu boje vaših zuba, tako da s godinama zubi postaju smećkasti. Pušenje dovodi i do parodontoze, krvarenja i povlačenja desni, a sve to prati i loš zadah.

Trebate li dodatni podsticaj za prestanak pušenja razmislite o mogućim posljedicama. Osobe s raznim bolestima, takođe, su rizična grupa kada je riječ o oralnom zdravlju. Osobe sa visokim krvnim pritiskom, dijabetičari, osobe sa zloćudnim bolestima te HIV infekcijama moraju dodatno paziti na higijenu zuba. Dijabetičari tako često pate od oralne infekcije zuba gljivicom Candidom, imaju suha usta, loš zadah i sklonost nastajanju karijesa. S istim se problemima susreću i osobe oboljele od zloćudnih bolesti. HIV infekcije uzrokuju gljivične, bakterijske i virusne infekcije, a oralna kandidijaza prvi je simptom prisutnosti bolesti. Kako biste spriječili i ublažili tegobe zuba i desni odaberite odgovarajuću četkicu i zubnu pastu. (www. womeninadria.com)

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -