NaslovnaSavjetiOsjetljivost zuba - desenzibilizacija vrata zuba

Osjetljivost zuba – desenzibilizacija vrata zuba

- Advertisement -

Osjetljivost zuba izaziva ogoljeni vrat zuba bol zuba na hladno, toplo, pritisak, i sl. Preosjetljivost je česta pojava. Ukoliko zub boli na hladno, toplo, slatko ili pritisak zbog osjetljivosti, ovaj problem se lako može riješiti laserom.

Šta podrazumijevamo pod “osjetljiv zub”?
Pod ovim terminom se obično misli na iznenadan oštar bol zuba ili nelagodnost koja se u zubima javlja u određenim situacijama. Taj osjećaj može da se javi prilikom konzumiranja hrane i pića, ili prilikom dodira ili pranja zuba. Bol se javlja u korijenu zuba.

Zašto zdrav zub boli?
Dentin (središnji dio zuba) je prekriven zubnom gleđi iznad ivice desni i cementom (mineralizovanim vezivnim tkivom) ispod ivice desni, koji nazivamo i vrat zuba. Dentinalna osjetljivost se javlja kada je dentin ogoljen u predjelu u kom se nalazi vrat zuba. Kroz dentin prolaze mnogobrojne sićušne šupljine, kanalići u kojima se nalaze ogranci nervnih završetaka iz zubne pulpe (nervni centar zuba).

Kada je dentin ogoljen, toplota, hladnoća ili pritisak djeluju na nervne završetke uzrokujući osjetljiv zub. Dentinalna preosjetljivost se javlja kada se spoljni zaštitni slojevi zubne gleđi i cementa uklone tako da dentin ostane ogoljen. Ova pojava može da pogodi samo jedan, ili može da pogodi i više zuba.

Zašto zub postaje osjetljiv?
Ogoljenost dentina, odnosno ogoljeni vrat zuba mogu da izazovu:
*prejako pranje zuba, kojim može da se vremenom ošteti zubna gleđ,
*loša higijena usta i zuba usljed koje se duž ivice desni stvara kamenac,
*habanje zuba vremenom,
*neliječen karijes,

*stara plomba na kojoj se javila naprslina ili otvor,
*povlačenje desni kojim se otkriva korijen zuba (povlačenje desni obično izazivaju bolesti desni ili prejako trljanje zuba četkicom),
*operacija desni usljed koje korijen zuba ostaje ogoljen,
*izbjeljivanje zuba kod osoba kojima je korijen zuba već ogoljen,
*često konzumiranje kisele hrane ili napitaka.

Kako se manifestuje ovaj problem?
Manifestacije su:
*bol zuba na zagrižaj,
*bol zuba na toplo,
*bol zuba na pritisak,
*bol zuba na hladno,
*bol zuba na slatko, i sl.

Kako se bol zuba može tretirati i zub “desenzibilisati”?
Ranije su postojali mnogi pokušaji za tretiranje preosjetljivosti. Svi pokušaji su se fokusirali na zatvaranje izloženih dentinskih tubula, prvo koristeći fluornu pripremu, stroncijum hlorid i hidroksiapatit. Međutim, ovi tretmani imaju nedostatak da daju rezultat samo određeni vremenski period i moraju se ponavljati periodično.

Laser se pokazao tako da daje odličan efekat zatvaranja hipersenzitivne dentinske površine. Pacijenti koji pate od dentinske hipersenzitivnosti imaju veći broj otvorenih tubula i njihov dijametar je veći.

U poređenju sa konvencionalnom fluorizacijom, kombinovano lasersko zračenje i fluorizacija je veoma efikasna metoda u tretmanu kada je osjetljivost zuba u pitanju. Pacijent tretiran laserom osjeća potpuno odsustvo bola. Procenat uspješnosti laserske terapije je veći od 96.5 %.

Koja su iskustva?
Četiri do šest mjeseci nakon tretmana laserom, lasersko popravljanje zuba pod elektronskim mikroskopom posmatrano daje kompletno zatvorene dentinske tubule, tako da zub prestaje da boli. Na bazi rezultata mnogih testova, laser se preporučuje kao idealan alat prilikom densenzibilizacije vrata zuba.

Izvor: Dentalspa centar

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -