NaslovnaObavještenjaFouler: Važna stvar je da koristimo kvalitetne instrumente, a ne neke igračke

Fouler: Važna stvar je da koristimo kvalitetne instrumente, a ne neke igračke

- Advertisement -

Sanitaria Dental u saradnji sa Ultradent Products, u subotu je organizovala prvu zvaničnu Ultradent edukaciju u Crnoj Gori. Tema je bila „Ključne osnove u savremenoj minimalno invazionoj estetskoj stomatologiji, korak naprijed od dobrog ka izvrsnom“. Predavača je bio Brazilac Fabio Bevilakva Fouler, doktor dentalne medicine na Univerzitetu Sao Paulo, koji je u skoro četvoročasovnom predavanju oduševio oko 100 stomatologa, koji su uzeli učešće na predavanju.

-Zadovoljstvo mi je što sam u Crnoj Gori i što vas vidim u ovolikom broju. Dolazim iz Brazila, koji je poznat po fudbalu, u kome se takmičimo sa Argentinom, karnevalu, gdje smo bolji od njih, lijepim ženama i najboljim stomatolozima na svijetu. Međutim, imamo i najlošijih – istakao je Fouler u prvom obraćanju prisutnih.

Teme koje je brazilski stručnjak prezentovao na kursu su bile: moć bijelog osmijeha, snaga Izbjeljivanja zuba, etiologija obojenja zuba, mehanizam djelovanja peroksida na zubima, različite metode i alternative pri izbjeljivanju, kućno i/ili ordinacijsko…
-Važna stvar je koji su naši alati za rad. To ne mogu biti neke jeftine stvari, neke igračke. Vidio sam neke kineske proizvode. Pazite, one mogu biti privlačne zbog izgleda i cijene, jer su isplative, ali ne možete na taj način da rizikujete u radu. Izgubićete pacijente ako koristite loše instrumente, loše kompozite…

Jedan od najtraženijih predavača na svijetu je pričao i o svojstvima svjetlosti: spektar talasne dužine, snaga svjetlosne zrake, energija, profil snopa, savjetima za idealnu tehniku polimerizacije, o međunarodnom Koncenzus o izloženosti svjetlosnom zračenju, Rizicima plave svjetlosti po ljudsko oko…
-Treba zaštiti oči, potom zubnu pulpu, desni odnosno meka tkiva, koja su izložena toploti. Kako štitimo oči pacijenta? Štitmo ih naočarima ili nekim materijalom koji blokira to plavo svjetlost. Većinom su to narančasti materijali, koji su dobri „blokeri“. Tu su i naočare nove generacije, a to je jako važno, jer je svjetlost štetna za vidne ćelije. Tome su najviše izloženi pacijenti i mi stomatolozi. Da bi provjerili kvalitet naočara, uzmete dio kompozita, stavite preko njega naočare i pokušajte da izvršite polimerizaciju. Ako je kompozit i dalje mek, nije izvršena polimerizacije, onda su naočare dobre. Ako je kompozit polimerizovan, bacite naočare u smeće i nađite neke sa boljom zaštitom – objasnio je Fouler.

Pred kraj predavanja, tema gosta iz Južne Amerike bila je i minimalno invazivna, direktna adhezivna stomatologija. Poslije završetka zvaničnog programa, Fauler je odgovarao na pitanja kolega iz Crne Gore o svim temama iz savremene stomatologije. Na kraju je bilo zadovoljan i Fauler, kako predavanjem, tako i interesovanjem. Zadovoljni su bili i stomatolozi, jer su od Brazilca mogli da dobiju vrlo korisne i važne savjete, kojim će obogatiti svakodnevnu praksu i koji će im pomoći da podignu kvalitet rada na još veći nivo.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -