NaslovnaSavjetiDeset poremećaja usne šupljine za koje morate znati

Deset poremećaja usne šupljine za koje morate znati

- Advertisement -

Usna šupljina je početni deo digestivnog sistema u kojem se vrši mehanička obrada hrane i započinje njena hemijska digestija. Usna šupljina počinje usnim otvorom, a završava se ždrijelom i sadrži nekoliko organa koji osim uloge u digestivnom sistemu, igraju važnu ulogu i u vokalizaciji. Njega zuba i usne šupljine ulazi u svakodnevnu brigu ne samo o ljepoti, već i o zdravlju, kao i opštem stanju organizma. Zbog toga vam donosimo listu od deset poremećaja usne šupljine za koje morate znati.

Crni sloj na jeziku
Jezik može dobiti tamni sloj, nalik na crne dlake, usljed nakupljanja proteina keratina u ustima. Istovremeno se može pojaviti i neugodan osjećaj nadimanja, škakljanje nepca i neugodan zadah. Izgleda alarmantno, ali ne brinite, potpuno je bezopasno. Ispravna i kvalitetna oralna higijena uz blago četkanje i struganje jezika, lako mogu izliječiti problem. U slučaju da se simptomi ne povlače, posjetite stomatologa.
Ispucali jezik
Ovo stanje najbolje možemo pisati kao brazde ili utore na površini jezika. Manifestuje se kao jedna duboka ili više plitkih brazdi. Ovo stanje nije zarazno ili štetno. Potrebno je samo malo dodatnog napora kako bi uklonili hranu koja može zapeti.

Geografski jezik
Osobe sa ovim stanjem imaju crvene mrlje na jeziku. One mogu biti prisutne nekoliko sati ili nekoliko mjeseci, a može se pojaviti i blagi osjećaj pečenja. U ovom periodu izbjegavajte kiselu i začinjenu hranu. Uzroci nastanka ovih mrlja nisu poznati, kao ni tretmani liječenja. Bitno je samo da je ovo stanje bezopasno, a za većinu ljudi, samo malo neugodno.
Peckanje unutar usne šupljine
Ovo stanje najbolje opisuje osjećaj kao da ste popili šoljicu vruće kafe. Ne zna se tačan uzrok, iako neki stručnjaci smatraju da je peckanje povezano sa živcima ili uslovima kao što su refluks kiseline i menopauza. Iako ne postoji propisani lijek, stomatolog može predložiti da uvedete neke promjene, kao što je izbacivanje zubne paste iz upotrebe.

Leukoplakija
Leukoplakija je gusta bijela nakupina na desnima, u unutrašnjosti obraza ili ispod jezika. Pušenje ili iritacija (slabo prijanjajuća proteza ili aparatić) mogu uzrokovati leukoplakiju, ali svejedno bi bilo dobro posjetiti stomatologa koji će uzorak tkiva poslati na biopsiju, kako bi se isključila opcija oralnog karcinoma. Ovo je nemoguće samostalno ukloniti. Naslage će nestati kada prestane iritacija, a mogu se ukloniti i hirurškim putem.
Atrofični glositis
Poznat kao glatki i sjajni jezik, može biti uzrokovan drugim zdravstvenim problemom poput celijakije ili neke infekcije. Da biste izliječili ovo stanje, prvo morate definisati izvor problema i izliječiti njega. Potom se, uz pomoć ljekara, možete fokusirati na liječenje atrofičnog glositisa.

Tamna mrlja u usnoj šupljini
Ova bezbolna pojava plavo-sive ili crne boje, može se pojaviti bilo gdje u usnoj šupljini, a obično se pojavljuje sa unutrašnje strane obraza ili na desnima, u blizini plombe. To se događa kada mali komad metala završi u tkivu, tokom stomatološkog zahvata. Iako zvuči pomalo bizarno, potpuno je bezopasno i ne zahtijeva liječenje.
Kvržice
Sićušne kvržice mogu biti bolne i obično nestaju za dan ili dva. Najčešće se pojavljuju na vrhu jezika, a ponekad ih prati lagani svrab. Ne zna se tačan uzrok, ali mogu biti povezani sa alergijskom reakcijom na hranu ili osjetljivošću na oralne higijenske proizvode. Liječenje nije potrebno, ali ako vam stvara nelagodu, potražite savjet doktora.

Žuti jezik
Ako je površina vašeg jezika žućkasta, vjerovatno je uzrokovana nakupljanjem bakterija. Žućkasta boja se, takođe, može pojaviti usljed konzumiranja obojene hrane, pića ili pušenja. Kvalitetna oralna higijena će riješiti ovaj problem. U slučaju da žuta naslaga ne prolazi, obavijestite stomatologa koji će predložiti dalje korake.
Bočna udubljenja jezika
Bočna udubljenja se mogu pojaviti ako imate loš zagriz ili poremećaj spavanja tokom kojeg gurate jezik o zube. Osim toga, može biti da imate povećan jezik, što je znak još jednog zdravstvenog problema, poput neravnoteže hormona. Za svaki slučaj posjetite stomatologa ili doktora.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -