NaslovnaObavještenjaProblem od nacionalnog značaja: priučene medicinske sestre

Problem od nacionalnog značaja: priučene medicinske sestre

- Advertisement -

Medicinskih sestara, koje su “prečicom” u privatnim medicinskim školama stigle do diplome, ima u skoro svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji, upozoravaju iz Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Srbije.

Sagovornici “Novosti” iz zdravstvenog sistema navode da kadrovi koji dođu iz takvih škola, usljed hroničnog manjka medicinskih sestara, treba da izvode najsloženije sestrinske intervencije i u primarnoj i u sekundarnoj i u tercijalnoj zdravstvenoj zaštiti. To je, kažu oni, problem od nacionalnog značaja, jer ugrožava zdravlje i bezbjednost pacijenata.

Slabe kompetencije srednjeg medicinskog osoblja “stiču” se u privatnim medicinskim školama, jer se u njima ne poštuje plan prekvalifikacije koji podrazumijeva da svaki kandidat mora godišnje obavezno da prođe između 20 i 30 časova prakse u zdravstvenim ustanovama. Takođe, treba položiti i 26 predmeta, a obavezno je i 35 nedelja vježbi. Da bi oni mogli da izađu uopšte na ispit, uslov je da odrade tu praksu.

Kod privatnika je, međutim, važna brzina sticanja diplome, a ne znanje, pa se zahtjevi odrade po skraćenoj proceduri, a program prekvalifikacija traje svega šest mjeseci. I onda šansu za brzo sticanje diplome medicinske sestre vide frizeri, obućari, kuvari… Ove škole su pred zakonom izjednačene sa državnim medicinskim školama u kojima prekvalifikacija traje dvije do tri godine i to za one koji vrijedno uče.

Ni ljekar ne može da završi obuku za šest mjeseci
“Ni ljekar koji želi da se prekvalifikuje u medicinskog tehničara ne može da završi obuku za šest mjeseci, a njihova prekvalifikacija traje najmanje godinu dana. Ljekari se na prekvalifikaciju upisuju kao svršeni gimnazijalci i moraju da prođu praksu koju nisu imali na fakultetu, kao što je, na primjer, njega bolesnika”, kaže za “Novosti” Radica Stojanović, doskorašnja direktorka Medicinske škole “Nadežda Petrović” u Zemunu.

Ona napominje da ova medicinska škola radi i prekvalifikaciju i dokvalifikaciju, ali da za kratko vrijeme to nije moguće.
“Prekvalifikacija iz nesrodnih škola može potrajati i do tri godine, a kraća procedura koja traje oko šest meseci moguća je samo u slučaju prekvalifikacija iz srodnih struka, na primer iz babice u medicinsku sestru”, pojašnjava ova profesorka.

Ako se ovako nastavi…
Stručna javnost upozorava de će nestručni srednji medicinski kadar, ukoliko se nešto brzo ne promjeni, u skorijoj budućnosti zauzimati 20 do 30 odsto mjesta. Kako bi ovaj problem pokrenuli s mrtve tačke u Udruženju medicinskih sestara, tehničara i babica Srbije (UMSTBS) traže da se zakonom reguliše da svako ko želi da radi kao medicinska sestra mora da završi srednju medicinsku školu u trajanju od četiri godine.

Prema njihovom mišljenju, prekvalifikaciju treba dozvoliti samo onima koji su već u medicinskoj struci, na primjer laborantima, babicama ili stomatološkim sestrama. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, poslodavci su u toku prošle godine, odnosno u periodu od 1. januara do 30. novembra tražili 953 medicinska tehničara. Na Birou je trenutno 1.376 nezaposlenih medicinskih tehničara, 3.694 medicinske sestre, dok posao čekaju 52 više medicinske sestre.

Izvor: Večernje Novost

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -