NaslovnaSavjetiStomatolog otkriva kada i koliko često treba prati zube: Jednu grešku prave...

Stomatolog otkriva kada i koliko često treba prati zube: Jednu grešku prave skoro sve generacije

- Advertisement -

Većini ljudi je jutarnja rutina veoma važna, jer dobar početak dana i te kako može da utiče na raspoloženje. Jedna od ključnih stvari je održavanje oralne higijene, a ukoliko zanemarujete ovaj korak, to može da se odrazi i na vaše zdravlje.

“Redovno i pravilno pranje zuba je jedini način da se spriječi nastanak kako karijesa, tako i oboljenja desni”, upozorova za Telegraf stomatolog dr Dragana Ilić.

Foto: freepik.com

Ona dodaje da se pranjem uklanjaju naslage hrane i mnogobrojne bakterije koje su glavni krivci zubnog karijesa. Dr Ilić navodi da jednu grešku pravi većina ljudi, uglavnom zbog navike koju su usvojili u ranom djetinjstvu.

“Sigurno su i vama roditelji govorili da odmah poslije doručka operete zube. Međutim, tim postupkom se pravi velika greška, koja se u narednim godinama može odraziti na zdravlje zuba. Najbolje je da posle jela sačekate najmanje pola sata, dok pljuvačka ne izvrši remineralizaciju gleđi, odnosno dopustiti zubima da obnovi svoju gleđ”, ističe dr Ilić.

Kada i koliko često treba prati zube?
“U suštini nema potrebe prati zube poslije doručka, to možete uraditi na gore pomenuti način, ali je svakako bolje da ih operete prije obroka. Najbolje bi bilo kada bi oralnu higijenu održavali ujutru čim se probudite i uveče”, savjetuje doktorka.
Jutarnjim pranjem se eliminušu bakterije koje su se nakupile u toku noći, međutim stomatolog ističe da je bitnije da ih operete prije spavanja.

Foto: freepik.com

“Ako bih morala da izaberem kada je važnije oprati zube, to bi svakako bilo pred spavanje, jer je u toku noći smanjeno lučenje pljuvačke i temperatura tijela se povećava, a to su idealni uslovi za stvaranje bakterija”, objašnjava sagovornica Telegrafa.

Samo pranje zuba neće ukloniti sve bakterije, pa stručnjaci preporučuju korišćenje tečnosti za ispiranje usta, kao i svakodnevnu upotrebu konca uz pravilnu tehniku čišćenja i redovne kontrole kod stomatologa.

“Takođe je bitno da zube perete ispravno. Ne preporučujem trljanje, a pogotovo ne agresivno, jer se na taj način oštećuju i desni i gleđ zuba. Na četkicu stavite pastu za zube veličine graška i laganim kružnim pokretima ih perite, najmanje dva minuta”, zaključuje dr Ilić.

Izvor: Telegraf

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -