NaslovnaSavjetiOpasnosti mliječnog karijesa i savjeti za njegovo sprječavanje

Opasnosti mliječnog karijesa i savjeti za njegovo sprječavanje

- Advertisement -

Karijes je najčešći patološki proces usne duplje. Nažalost, karijes mliječnih zuba se javlja veoma rano, i to kao posljedica loših navika, neadekvatne ishrane, određenih teškoća u održavanju oralne higijene i neobaviještenosti roditelja o značaju mliječnih zuba i mogućnostima za očuvanje njihovog zdravlja. Karijes često zahvata veći broj mliječnih zuba i brzo se širi zbog određenih anatomo–histoloških karakteristika tih zuba. Mliječni zubi su pokriveni sa znatno tanjim slojem gleđi (rijetko prelazi milimetar), koja je, pritom, i slabije mineralizovana. Ispod gleđi je dentin sa širokim dentiskim kanalićima i manjom sposobnošću stavaranja reparatornog dentina. Sve to doprinosi bržem širenju i češćoj pojavi komplikacija karijesa mliječnih zuba.

Cirkularni karijes je najteži oblik karijesa mliječnih zuba. Poznat je još i kao „Sindrom bebi flšice“. Karijesni proces rapidno napreduje i najčešće se javlja na sjekutićima gornje vilice, jer ti zubi niču među prvima, a i najduže su izloženi raznim zaslađenim napicima, koji se daju djeci u flašicama. Dok dijete sisa ili pije iz flašice, donji zubi su zaštićeni jezikom, te se ovaj karijes rjeđe lokalizuje na njima. Kada dijete često i duži vremenski period zaspi sa bočicom koja sadrži vještačko mlijeko, sok ili zaslađen čaj sa cuclom varalicom umočenom u med ili neki gusti sok tečnost se zadržava na prednjim zubima i tokom spavanja, bakterije koje su prisutne u ustima bebe razlažu šećere iz pomenutih napitaka i pretvaraju ih u kiseline, koje postepeno vode ka pomenutom karijesu.

U početku se na vratnom dijelu pomenutih zuba lokalizuju različito prebojene naslage, ispod kojih se uočava kredasta boja demineralizovanog dijela gleđi. Na tim mjestima formiraju se sitni kaviteti – udubljenja, koji se spajaju i šire kružno oko zuba, podminirajući krunicu dovodeći do otvaranja kavuma pulpe odnosno otvaranja živca. Karakteristično je da pomenuti karijes, uprkos brzom napredovanju, protiče bez izraženih subjektivnih tegoba. Bolovi se javljaju tek po otvaranju pulpe ili kada se pojavi otok.

Terapija karijesa mliječnih zuba je kompleksna. Roditelje treba ubijediti da mijenjaju loše navike u ishrani djeteta koje su i dovele do karijesnog procesa. U raznim slatkim napicima postepeno smanjivati sadržaj šećera, tako što će se oni sve više razblaživati vodom, dok se ne pređe na čistu vodu, kada odojče pored majčinog mlijeka počne da se prihranjuje, ta hrana treba da je raznovrsna sa svim neophodnim vitaminima, mineralima, bjelančevinama, mastima i ugljenim hidratima. Kasnije pored kuvane hrane, insistira se na konzumiranju hrane čvršće konzistencije, kao što je svježe voće i povrće. Čvrsta hrana je znatno manje kariogena, iziskuje snažnije žvakanje i obilnije lučenje pljuvačke. Ta hrana, trenjem o zube, mehanički ih čisti, a veće količine izlučene pljuvačke donekle speru i djeliće zaostale hrane. Istovremeno, snažnije žvakanje podstiče rast gornje i donje vilice.

Ovo je neobično važno, jer su budući stalni zubi znatno širi u odnosu na mliječne. Ako se vilice ne prošire, nastaju razne nepravilnosti u položaju stalnih zuba, kao i nepravilnosti u odnosu gornje i donje vilice, a tada nastaju ortodontske anomalije. Od presudnog značaja je redovno i pravilno održavanje oralne higijene. Ne treba dozvoliti djetetu da zaspi sa flašicom, cuclom-varalicom ili bez temeljno opranih zuba. Isto tako ne treba da se dozvoli da dugo pijucka zaslađene napitke dok je budno. Dijete postepeno odvikavati od flašice kada napuni 12 mjeseci, a kod djeteta starijeg uzrasta roditelj bi obavezno trebalo da prekontroliše da li su zubi adekvatno oprani.

U saradnji sa pedijatrom, djetetu treba ordinirati fluor preparate, kako za endogeno, tako i za egzogenu primjenu. Doze određuje stomatolog i daje uputstva roditelju o njihovoj upotrebi. Uspjeh terapije karijesa mliječnih zuba je utoliko bolji, ukoliko se mali pacijent javi u ranijoj fazi oboljenja. Zbog toga su neophodne tromjesječne i šestomjesečne kontrole kod stomatologa. Neliječeni kariozni mliječni zubi ili prijevremeno izvađeni mliječni zubi, remete normalnu funkciju žvakanja, estetiku i dovode do raznih ortdontskih anomalija zuba.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -