Ovaj put malo drugačija priča, sa malo drugačijom sagovornicom. Jer priča sarajevske stomatološkinje Eme Širbegović nije tipična. Počela je karijeru dok je još bila student, ali kao make-up artist, radeći na nekoliko bosanskih televizija. Tako je i upoznala brojne poznate ličnosti za čije zdrave i blistave osmijehe se danas zaslužna. Nakon što je diplomirala 2010. okrenula se svojoj vokaciji, a od 2019. vodi vlastitu ordinaciju Širbegović u glavnom gradu BiH, koja je u kratkom roku postala prepoznatljiva klinika za savremene estetske zahvate u stomatologiji. Da slavni vole da joj ukažu povjerenje pokazalo je i to što je od 2020. postala zvanični stomatolog Košarkaškog saveza i reprezentacije BiH.
Za portal Stomatologija.me dr spec. Širbegović pričala je o strahovima pacijenata i kako im pomaže da ih prebrode, najluđim izgovorima, omiljenim šalama i mitovima o zubima, saradnji sa poznatima i kako joj iskustvo make-up artista pomaže u stomatološkoj praksi.
- Imate li najuplašenijeg pacijenta?
Kroz dugogodišnju karijeru, kada radite sa uplašenim pacijentima na dnevnoj osnovi, teško da možete izdvojiti nekoga posebno. Strah je prisutan podjednako kod muškaraca i žena. Mislim, bilo je tu raznih slučajeva. Od toga da pacijentica hoće da se onesvijesti samo od mirisa ordinacije ili muškaraci koji postanu blijedi ”kao krpa”, kao da nemaju kapi krvi u sebi.
Često dođu sa predrasudom ili informacijom od komšije ili rođaka da je to strašno što hoće da rade. Najčešće su to pacijenti kod kojih treba da se radi dosta intervencija od liječenja, popravki, vađenja zuba, kiretaža i slično.
U biti, svi se oni na kraju opuste kada im se jasno objasni svaka intervencija, procedura i eventualne kontraindikacije.
Naravno, bez lokalne anestezije se ništa ne radi.
- Kako se odnosite prema pacijentima koji dolaze sa nevjerovatnim strahom?
Sa takvim pacijentima jako mnogo pričam. Ja nastojim biti opuštena, kako bi se ta energija lagano prenijela na njih. Najvažnije je da se izgubi taj osjećaj da su došli kod stomatologa. U tome nam pomaže i novi dizajn enterijera ordinacije koji smo osmislili tako da više podsjeća na moderni hotel, nego na stomatološku ordinaciju.
Kroz priču i razgovor oni se oslobode i počnu smijati, tako da na taj način uspostavimo odnos povjerenja sa pacijentima koji imaju veliki strah od stomatologa.
Kada krenemo raditi, uvijek počinjemo od lakših intervencija da se i oni uvjere da to nije tako strašno. U takvim slučajevima dajemo i blago veću količinu anestezije, kako pacijenti ne bi osjetili ikakvu bol. Nekad idemo dotle da damo dječju površinsku anesteziju da ne osjete ni ubod igle.
Često pravimo pauze, konstantno razgovaramo na pauzama, pratimo njihovu reakciju.
- Što je najluđi izgovor koji ste čuli zašto neko ne održava oralnu higijenu?
Ja nikada nisam čula da mi je neki od pacijenata rekao da ne održava oralnu higijenu. Međutim, jako često čujem: ”Ja perem zube tri puta na dan, ali ne znam šta se dešava sa mojim zubima!?”
- Postoji li neki mit o zubima ili oralnom zdravlju koji vas posebno zabavlja?
Neki ljudi se tako lako pomire da treba da izgube zube, što je meni nevjerovatno.
Čula sam skoro sljedeće: ”Ja to mogu prat’ i ribat’ zube koliko hoćete, ali u mojoj porodici uvijek je bila ista stvar. Svi su izgubili zube. Kako je, tako je. Izgubit ću i ja.”
- Koja je vaša omiljena šala o zubarima?
Njih (stomatologe) ne voli ni rođena mati!!
- Koliko često vam dolaze pacijenti sa neobičnim zahtjevima za estetske promjene njihovog osmijeha?
Nisu tako česti pacijenti sa neobičnim estetskim zahtjevima. Pacijenti su uglavnom realni i veoma upućeni u to šta žele i šta da očekuju kada dođu kod nas. Prije samog dolaska oni se informišu dosta na našem web sajtu, pregledaju slike na Facebook i Instagram profilu.
Međutim, ima i takvih pacijenata sa neobičnim ili nerealnim zahtjevima.
Jednom mi se desilo da mi je pacijentica u kasnim 50-tim godinama pokazala sliku djevojke od 20 godina sa prelijepim osmijehom i pitala me da li bi ja mogla da napravim slično.
Kada se dese takve situacije mi razgovaramo, gdje pokušam da pacijente svedem na realne mogućnosti. Ako vidim da ne ide, onda takve pacijente odbijem.
- Poznate ličnosti poput Amire Medunjanin vam povjeravaju svoj osmijeh. Da li su poznati zahtijevniji pacijenti?
Moje generalno iskustvo sa javnim ličnostima poput pjevača, glumaca, voditelja, političara jeste da oni jako drže do oralne higijene i izgleda njihovog osmijeha. Što je u razumljivo.
Amira Medunjanin je trenutno najveća bosanska interpretatorka sevdaha i tradicionalne muzike Balkana koja nastupa na svjetskim pozornicama i normalno je da je posvećena svom izgledu.
Međutim, moje iskustvo sa njom jeste da se radi o najnormalnijoj osobi, bez obzira na slavu koju ona ima.
Kao svaka druga osoba imala je malo straha od transformacije koja se slijedila, ali sve je to brzo prevaziđeno kada smo krenuli sa radom.
- Zvanični ste stomatolog košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine. Ko od košarkaša vodi najviše računa o oralnom zdravlju po vašem iskustvu?
Ne želim da govorim o konkretnim imenima, ali mogu reći da naši košarkaši vode dosta dobru brigu o oralnoj higijeni. Košarka je kontaktni sport gdje su dosta česte povrede i lomovi zuba. Zato je važno da se u toku treninga i utakmice nose sportske udlage koje štite zube od povreda.
- Radili ste kao TV šminkerka, koliko vam to iskustvo danas pomaže da prilagodite estetiku osmijeha sa fizionomijom lica?
To znanje koje sam stekla radeći kao TV make up artist pomoglo mi je u smislu izoštravanja osjećaja za estetiku cijelog lica. Kada promatramo lice osobe, veoma je važno da se taj osmijeh uklopi lijepo u fizionomiju lica. Također, zube ne možemo gledati kao posebnu cjelinu, da budu modelirani kao idealni i simetrični zubi, a da ne prate fizionomiju lica.
Na našim radovima često ćete naći zube koji nisu savršenog oblika i simetrije upravo iz razloga što smo htjeli da se prilagodimo prirodnom izgledu osmjeha našeg pacijenta. Zubi moraju biti u harmoniji sa oblikom lica.