NaslovnaZanimljivostiIstraživači kreirali sintetički biomaterijal koji stimuliše matične ćelije da regenerišu zube

Istraživači kreirali sintetički biomaterijal koji stimuliše matične ćelije da regenerišu zube

- Advertisement -

Kako se sada prisutni stomatološki materijali ne slažu dobro sa biološkim tkivima istraživači sa Univerziteta u Notingemu i WYSS Instituta Harvardskog Univerziteta razvili su sintetičke biomaterijale za liječenje zuba koje podržavaju matične ćelije dentinalnog tkiva i pomažu njihovu regeneraciju. Ovo bi, kako piše Dental Tribune, moglo značajno da utiče na stomatološku praksu i da uspostaviti novu paradigmu među stomatološkim tretmanima.

zubar1Naučnici vjeruju kako bi novi biomaterijal mogao da se koristi kao stomatološka plomba i da pomogne u liječenju zuba oštećenih bolešću ili invazivnim metodama oralne hirurgije.

Kako je kazao je istraživač sa Instituta Marija Kiri Univerziteta u Notingemu, dr Adam Seliz, postojeće stomtološke plombe su toksične i stoga nespojive sa tkivom pulpe unutar zuba, pa se u slučajevima bolesti zubne pulpe i povreda korijenskog kanala obično izvodi uklanjanje svih napadnutih tkiva

– Mi smo dizajnirali sintetički biomaterijal koji se može koristiti na sličan način kao zubna plomba, ali može biti stavljen u direktni kontakt sa tkivom pulpe kako bi stimulsao matične ćelije koje rade na regeneraciji tkiva pulpe i okolnog dentina. Naš pristup ima veliki potencijal da utiče na polje stomatologije – zaključio je on.

Njegov kolega sa Harvarda Dejvid Muni dodao je da ovi materijali mogu da obezbijede efikasan i praktičan pristup kako bi pacijenti mogli da regenerišu zube uz pomoć sopstvenih ćelija.

Ovo istraživanje je osvojilo drugu nagradu u kategoriji materijala na Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies Competition 2016, čiji je cilj da se ubrza komercijalizovanje inovativnih tehnologija u oblasti zdravstva, energetike i životne sredine, hrane i vode i materijala.

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -