NaslovnaZanimljivostiGreške roditelja zbog kojih trpe zubi njihove djece

Greške roditelja zbog kojih trpe zubi njihove djece

- Advertisement -

Više od 60 odsto Srba ne pere zube svakog dana, pokazuju zvanična istraživanja. Ovaj poražavajući podatak samo svjedoči o veoma niskom nivou naše kulture kad je riječ o održavanju higijene usta i zuba. U skladu sa tim stomatolozi upozoravaju i da je problem ranog karijesa kod beba zabrinjavajući i sve zastupljeniji, pa vam otkrivamo najčešće greške roditelja koje dovode do oboljevanja zuba kod dece.

U razvijenim evropskim zemljama kontrolnim pregledima djece kod zubara posvećuje se izuzetna pažnja. Roditelji čak prolaze i obuke za pranje zuba djeci, a na kućnu adresu stižu im i razne brošure i uputstva

Karijes kod djece do treće godine je u zabrinjavajućem porastu jer mame i tate nesvjesno griješe kada je riječ o dječjoj oralnoj higijeni.

– Kod nas je zdravstvena nevaspitanost na visokom nivou, a to najbolje pokazuju komentari pojedinih roditelja, kao na primer „Ma, kakav karijes mlečnih zuba. To je samo fora zubara za uzimanje para“. Ali nisu mame i tate krive, već je problem u tome što nije imao ko da ih obuči i informiše o značaju i svrsi postojanja mlečnih zuba – objašnjava dr Jovan Vojinović, redovni profesor dječje i preventivne stomatologije na Medicinskom fakultetu u Banja Luci i autor 15 knjiga iz oblasti dječje stomatologije.

Prema njegovim riječima ovo su najčešće greške roditelja koje dovode do oboljenja zuba kod dece.

Kasno započinjanje pranja zuba

Veliki broj roditelja nije siguran kada treba početi sa čišćenjem zuba djeci, pa tako neki od njih tek posle nekoliko mjeseci od njihovog nicanja krenu sa pranjem zubića. Ovoj važnoj navici ne posvećuje se dovoljno pažnje, a pojedine mame i tate lako odustaju čim dijete počne da pruža otpor.

– U našem narodu ne smatra se velikim propustom to što se zubi kod dece neredovno peru, a najveći broj roditelja nije ni obučen i ne zna kako to pravilno da uradi. Mnogi od njih više su opterećeni tim da nabave skupe dečje četkice, iako kod beba kad im tek niknu zubi kompletan posao može da se obavi i sa običnom gazom – objašnjava dr Vojinović, koji je i suvlasnik prve stomatološke ordinacije za djecu u Srbiji „Dent Vaf“.

Noćna ishrana

Ovo je najznačajniji uzrok ranog karijesa kod djece, a roditelji nisu svjesni koliku štetu nanose dječjim zubićima tim što im tokom noći daju da piju zaslađen čaj, mlijeko ili sok iz flašice. Upozorenja i savjete pedijatara i stomatologa da je posle navršenih šest mjeseci takvo unošenje hrane štetno, mame i tate ne shvataju ozbiljno.

– Kad napune godinu dana, djeca bi trebala da prestanu da koriste flašicu. U tom uzrastu već mogu da piju iz šolje – ukazuje naš sagovornik.

Često i neuobročeno unošenje hrane

U našem narodu još uvijek važi pravilo da je najvažnije da dijete često i dobro jede. Šta, koliko i koliko često, to je već u drugom planu.

– Više od pet obroka dnevno štetno je i po zube i po opšte zdravlje djece. Isto važi i za dugo zadržavanje hrane u ustima, ali i sokiće, grickalice i slatkiše – ističe dr Vojinović.

Pretjerana upotreba šećera svih vrsta

Bebi i djetetu nisu potrebni slatkiši, niti zaslađena hrana za normalni razvoj. Ali kod nas se skoro smatra „zlostavljanjem“ ako se bebe i djeca od najranijih dana ne kljukaju sa njima.

– U izveštajima iz drugih zemalja vidimo da se slatkiši čak ograničavaju samo na jednom nedeljno i da se sa njima kreće mnogo kasnije, dok je kod nas uobičajeno da se svaki obrok zasladi i da se šećeri unose više puta dnevno – ukazuje dr Vojinović.

Roditelji ni sami ne peru zube redovno

Pojedine mame i tate ne vode brigu o sopstvenim zubima, pa tako daju loš primer djeci. Ne peru ih redovno, ne odlaze na preglede i ne liječe na vrijeme postojeća oboljenja zuba i desni. Tako se bakterije prenose sa roditelja u usta bebe i njihova veća količina u kombinaciji sa prethodno navedenim uzrocima povećava rizik od razvoja karijesa.

– Jedna od najčešćih predrasuda je ta da mlečni zubi nisu važni. To je posledica naše zdravstvene nevaspitanosti koja je osnova svega ostalog – otkriva naš sagovornik i dodaje da bi djeca na redovne kontrole kod stomatologa trebala da idu najmanje jednom godišnje.

Tekst je preuzet sa portala zena.blic.rs

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -