NaslovnaSavjetiDeset savjeta za prvu posjetu stomatologu vašeg djeteta

Deset savjeta za prvu posjetu stomatologu vašeg djeteta

- Advertisement -

Prvi odlazak djeteta stomatologu ne treba biti traumatično iskustvo. Provjerite kako ga možete udobrovoljiti i oraspoložiti, a što biste svakako trebali izbjegavati prilikom prvog susreta sa zubarskom stolicom. Mnogi se roditelji pitaju kada da odvedu dijete prvi put kod stomatologa, na šta stručnjaci odgovaraju: oko treće godine života. Tada je dovoljno zrelo i odraslo za posjetu i tretman kod stomatologa, ali kako bi prvi susret prošao što bezbolnije, roditelj treba na više načina pripremiti dijete za zubara i zubnu higijenu.

S čišćenjem/četkanjem zuba treba započeti čim izbije prvi zub, a redovno četkanje treba stalno praktikovati čim niknu prvi mliječni zubi. Što se tiče prvog susreta sa stomatologom, djetetov plač česta je pojava i normalna reakcija na novu okolinu. Tu je opuštenost i stomatologa i roditelja izuzetno važna. Kako bi dijete odlazak zubaru podnijelo što lakše i bezbolnije, pomoći će i idućih deset savjeta:
Obilazak ordinacije
Upoznavanje sa zubarskom ordinacijom djetetu može pomoći da se lakše opusti u zubarskoj stolici. To je logično jer mnogo su manje šanse da će se dijete bojatinečega što mu je poznato (isto kao i kod odraslih ljudi). Zamolite stomatologa ili medicinsku sestru da izdvoji nekoliko minuta kako bi vašem mališanu pokazao aparaturu s kojom radi, objasnio mu koliko je ona korisna i dobra za održavanje zdravlja zubića i upoznao ga sa svim drugim sitnicama u ordinaciji koje bi djetetu mogle biti zanimljive i djelovati pozitivno. Na taj način dijete će se u stomatološkoj ordinaciji početi osjećati ugodnije i opuštenije.

Izbjegavanje negativnih riječi

Većina roditelja, čak i nesvjesno, govori o zubaru na vrlo specifičan način, odnosno koristeći negativne riječi, prije svega riječ ”bol”. Važno je da prestanete to raditi, a također pokušajte izbjegavati termine poput ”injekcija”, pogotovo ako je dijete već imalo stresno iskustvo sa iglama. Trik je u tome da ne lažete djetetu, ali da učinite sve kako biste već od samog početka iskustvo odlaska zubaru djetetu predstavili na što pozitivniji način. Najbolji je primjer toga situacija kada dijete padne. U većini slučajeva dijete počne da plače tek kada roditelji dotrče “spasiti” ga, čime mu zapravo daju do znanja da se dogodilo nešto loše. Ako od djetetova pada ne pravite dramu i ne trčite odmah kako biste ga podigli, u većini slučajeva dijete će samo ustati i jednostavno nastaviti dalje. Ista stvar događa se ako dijete stalno sluša kako roditelj govori o zubaru kao o strašnom i bolnom iskustvu. Čak i ako je posjeta zubaru rutinski uz manji zahvat, dijete će vrlo vjerojatno paničiti.

Igrajte se zubara kod kuće
Sa dentalnom edukacijom dobro je početi što ranije, i to kod kuće. Zubarska ordinacija djetetu je strano i čudno mjesto. Zvukovi su neuobičajeni, odrasli su čudno odjeveni, a mirisi nisu slični ničemu što dijete može osjetiti kod kuće ili u školi. Zbog toga je važno da se dijete upozna s nekim detaljima koji prate posjete zubaru. Ako to iskustvo možete učiniti zabavnim, napravite tako. Dajte djetetu ogledalce i štapić za brojenje i recite mu neka izbroji vaše zube. Podstaknite dijete i da kaže što misli o zdravlju vaših zuba. Ako imate plombe, recite djetetu da je njih bolje imati što manje, ali objasnite djetetu i zašto, a redovno preventivni odlasci zubaru mogu uveliko spriječiti pojavu karijesa koji zahtijevaju stavljanje plombi. Želite li edukovati dijete o dentalnim procedurama, važno je to činiti na način koji kod djeteta ne izaziva strah. Da, plombe su za “zločaste” zube, ali ponekad su neophodne.
Neka se dijete dovoljno najede prije odlaska zubaru
Roditelji često ne daju djeci hranu prije odlaska zubaru jer im je tako zgodnije, ali i zato što pokušavaju “potkupiti” dijete riječima ”poslije ćemo pojesti nešto fino ako kod zubara budeš miran i radiš ono što ti se kaže”. To je loša ideja jer će prazan želudac dijete učiniti nervoznim i razdražljivim. Nemojte se bojati da nahranite dijete prije zubara, ali neka to bude lagana hrana kako bi se spriječio osjećaj mučnine i bol u želucu. Izbjegavajte gazirana pića i slatkiše jer će dijete tako dobiti zbunjujuću poruku. Dopustite li djetetu da pije gazirano prije zubara, a zubar mu onda govori koliko su gazirana pića štetna, dijete će biti zbunjeno. Ako niste sigurni je li dobro da dijete jede prije zakazanog termina, pitajte zubara za savjet.

Ponesite umirujuću igračku
Omiljena igračka ili dekica mogu biti od itekako velike koristi u trenucima kada dijete osjeća strah ili tjeskobu. Čak i ako izbjegavate da dijete nosi svoje omiljene stvari sa sobom kada ste izvan kuće, dopustite mu to u ovakvim situacijama, naravno, ako dijete iskaže želju za tim. Ne morate od toga raditi neki veliki problem, jednostavno dopustite djetetu da drži igračku, dekicu ili neki drugi predmet uz koji se osjeća sigurno i sretno. Štaviše, kod starije djece, stvari poput knjiga sa fotografijama i prenosnih igraćih konzola, koje inače nisu poželjne u drugim društvenim situacijama, mogu biti odličan “lijek” za vrijeme koje dijete provodi u zubarskoj stolici. Ipak, nemojte dopustiti djetetu da sa sobom u ordinaciju nosi bilo što što će zubaru otežati rad, odnosno pristup ustima djeteta. Skretanje pažnje djeteta je u redu, ali prevelike ili teške igračke samo će smetati.
Obucite dijete udobno
Mnogi roditelji trude se da njihovo dijete kod zubara ide sređeno i lijepo odjeveno, ali najvažnije je da se dijete u onome što nosi osjeća ugodno i dobro. Izbjegavajte odjeću koja će dijete sputavati i stiskati, a birajte onu labaviju i opušteniju. Što se dijete fizički osjeća ugodnije, lakše će podnijeti zahvat i sve će završiti brže.
Ostanite cijelo vrijeme s djetetom u ordinaciji
Sama vaša prisutnost, čak i bez smirujućih riječi i pažnje jedan na jedan, umiriće dijete. I sekunda vaše odsutnosti dovoljna je da dijete osjeti strah – sjetite se kako brzo neka djeca počnu paničiti ako u trgovini izgube roditelje iz vidika – pa budite djetetu izvor utjehe samim time što ste pored njega. Pomoći može i ako nastavite govoriti. Mnogi zubari vole da pričaju i tokom zahvata. To je zbog toga jer previše prazne tišine djeluje uznemirujuće. Zato, čak i ako vas dijete ne može vidjeti (ako sjedite iza njega ili ako mu je glava nagnuta), neka bude svjesno vaše prisutnosti tako da održavate razgovor i sa djetetom i sa zubarom.

Izmislite sigurnosni signal
Trik da dijete što lakše podnese stranost zubarske ordinacije jest da jednostavno izbjegavate stres, paniku i strah od što ranije dobi. Najlakši način da to postignete je kroz komunikaciju. Ako vas brine da bi se dijete moglo uplašiti i početi paničiti dok je u zubarskoj stolici, naročito dok ima otvorena usta i osjeća se ranjivo, razgovarajte s djetetom prije odlaska zubaru i smislite sigurnosni signal. Neka to bude nešto vrlo jednostavno, po mogućnosti nešto s rukama. Dogovorite se sa djetetom, ako da signal da ćete reći zubaru da se nakratko odmakne i dopusti djetetu da udahne duboko nekoliko puta, primi vas za ruku ili privine uz sebe svoju igračku za utjehu.

Ostanite smireni i opušteni
Ovo je zapravo najvažniji savjet jer djeca sve svoje emocionalne odlike “kopiraju” od roditelja. Ako dijete nije sigurno je li odlazak zubaru zastrašujući ili ne, vaš odgovor biće mu vodilja. Ako hodate gore-dolje po ordinaciji, zabrinuto pogledavate prema zubaru ili okrećete glavu tokom pregleda, dijete će odmah pokupiti vašu nervozu.
Budite strpljivi
Bitna je dobra komunikacija između roditelja i zubara, primjerice uputiti zubara u navike djeteta, što jede i kako spava, bitno je da roditelj aktivno sudjeluje. Često roditelji očekuju da će se jednim posjetom zubaru obaviti sve što je u tom trenutku potrebno, ali za navikavanje djeteta na zubara potrebni su strpljenje i povjerenje jer to je proces koji zahtijeva vrijeme. (www.zadovoljna.hr)

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -