NaslovnaSavjetiDeset savjeta za jače zube

Deset savjeta za jače zube

- Advertisement -

Bombon više ne možete pregristi kao što ste mogli prije nekoliko godina? Orašasti plodovi i tvrde jabuke odjednom vam predstavljaju izazov?

Možda imate loš dan, a možda vam zubi jednostavno nisu jaki kao što su to bili prije. Ako još nije došlo do pucanja, pravo je vrijeme da obratite pažnju na svoje zube i posvetite im više vremena i njege.

Zašto moji zubi nisu jaki?
Na jačinu zuba, kao i njihovu boju uvelike utiču vaše životne navike i genetika. Ako niste jedan od onih srećnika koji su naslijedili kristalno bijele i jake zube, moraćete više da pripazite na higijenske navike i prehranu. Svaki zub sastoji se od četiri sloja tkiva o kojima smo već pisali, ali ne šteti ponoviti.

Prvi, vidljivi sloj zuba naziva se zubna gleđ. Gleđ je čvrsto mineralno tkivo koje prekriva dentin te je prva i glavna linija odbrane od uticaja štetnih tvari. Ispod gleđi nalazi se drugi sloj – dentin ili zubna kost – čvrsto žuto tkivo koje izgrađuje najveći dio zuba. Dentin prekriva treći sloj – cement, mineralizirano vezivno tkivo koje je po građi slično kostima.

Zadnji, unutrašnji sloj zuba ispunjava zubna pulpa koja se sastoji od rastresitog vezivnog tkiva. Za jačinu zuba većinom je zaslužna zubna gleđ. Glavni neprijatelj zubne gleđi kisele su namirnice koje uzrokuju erozivno trošenje zuba. Srećom, postoji rješenje: četkica s mekanim vlaknima u kombinaciji s niskoabrazivnom pastom za zube.

Osim četkice i paste, nezaobilazan alat je i redovno (i pravilno) korišćenje zubnog konca. Ako ste zanemarili pravilnu oralnu higijenu ili vam u organizmu nedostaje neki od važnih vitamina ili minerala, vrlo je vjerovatno da ćete primijetiti slabljenje zuba.

Jake zube ojačajte prehranom
Redovno četkate zube i koristite zubni konac, ali bombon još uvijek odolijeva vašim zubima? Vrijeme je da se pobrinete o svojim zubima iznutra, odnosno da unosite dovoljno vitamina i minerala kako bi ojačali zube. Fluor i kalcij najbitniji su minerali koji sprječavaju demineralizaciju zuba i samim tim utiču na jačinu zuba.

Zajedničkim djelovanjem remineraliziraju gleđ, odnosno obnavljaju njenu narušenu strukturu. Fluor ima veliku ulogu u borbi protiv karijesa, a u organizam se unosi putem fluoridirane vode, soli, mlijeka i pomoću suplemenata (tableta natrijeva fluorida). Osim direktnog unosa u organizam, fluor se nanosi i na zube pomoću pasta koje ga sadrže. Fluor djeluje tako da se ugrađuje u strukturu zuba čime oni postaju čvršći i otporniji na karijes i vanjske učinke.

Foto: citysmilesstlouis.com

Kalcijum kao najzastupljeniji mineral u organizmu glavni je gradivni element kostiju, a zubi su po svojoj strukturi veoma slični kostima. Manjak kalcijuma uzrokuje slabljenje zuba i oni mogu postati lomljivi. Kako bi organizam apsorbovao prijeko potreban kalcijum, potrebni su mu minerali magnezijum i fosfor te vitamini D i K.

Kalcijum u organizmu možete obnoviti konzumacijom mlijeka i mliječnih proizvoda, brokule, mahunarki, školjki i smokava. Osim minerala, na strukturu i jačinu zuba utiču i brojni vitamini. Vitamini D i K tijelu su potrebni kako bi se apsorbovao kalcijum, no osim toga utiču na druge veoma važne tjelesne procese. Vitamin D smanjuje upalne procese u ustima pa time smanjuje rizik od parodontoze.

Možete ga unositi pomoću masne ribe, gljiva i punomasnih mliječnih proizvoda. Vitamin K održava zdravlje kostiju i omogućava normalno grušanje krvi, a nalazi se u lisnatom povrću. Sljedeći vitamin neophodan za jake zube je vitamin C. Osim njegovog blagotvornog djelovanja na cijeli organizam, vitamin C sudjeluje u izgradnji zuba, tačnije u drugom sloju, dentinu. Nedostatak vitamina C pogoduje nastanku karijesa te ga je potrebno unositi konzumacijom svježeg voća i povrća, ali treba pripaziti na količinu citrusa.

Deset savjeta za jake zube
Prilagođavanje prehrane utićaće na jačinu zuba, ali postoji još nekoliko trikova kojima možete osigurati da vaši zubi ostanu jaki:
*Uvijek koristite konac za zube jer četkice teško uklanjaju teško dostupne ostatke hrane i plaka koji uzrokuju karijes i upalu desni.
*Četkajte pravilno kako bi odstranili sve ostatke hrane i plak, ali pripazite da ne oštetite gleđ.

*Pijte puno vode kako bi isprali hranu i bakterije iz usne šupljine i smanjili kiselost koja uzrokuje eroziju gleđi.
*Izbjegavajte pušenje jer osim što ostavlja žute tragove na zubima, ono utiče na smanjenje sline koja štiti desni od parodontoze.
*Pripazite na prehranu. Čak i ako unosite sve vitamine i minerale o kojima smo prije pisali, karamele i gumeni bomboni vaša su tiha patnja i teško im odolijevate. Probajte da ih smanjite jer slatka i ljepljiva hrana pogoduje razvoju karijesa koji oslabljuje zube.

Foto: uhdpaper.com
Foto: uhdpaper.com

*Izbjegavajte kiselu hranu kako bi vaša gleđ ostala neoštećena, a time i zubi jaki.
*Koristite prave dentalne proizvode za vaše zube. Svakoj osobi treba drugačija pasta za zube, ali i četkica. Držite se preporuka koje vam je dao vaš stomatolog.
*Ne žvačite nokte, gumice i ostale stvari koje se ne jedu. To su često nesvjesne radnje koje štete površini zuba pa ih pokušajte smanjiti

*Ako vam je neko rekao da škrgućete zubima tj. da patite od bruksizma, morate pod hitno nabaviti štitnike. Škrgutanjem se direktno oštećuje površinski sloj zuba.
*Nemojte ignorisati simptome bolesti usne šupljine kao što je krvarenje desni ili pretjerana osjetljivost, jer pravovremena reakcija može uveliko olakšati vaš oporavak i spriječiti dalje propadanje zuba.

Izvor: Poliklinika Galeković

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -