NaslovnaZanimljivostiUčinak lasera u različitim dentalnim tretmanima

Učinak lasera u različitim dentalnim tretmanima

- Advertisement -

Tim istraživača sa Tehnološkog instituta u Njujorku  razvio je kompjuterski model koji pokazuje na koji način dentalni laseri napadaju kolonije oralnih bakterija u gingivalnom tkivu. Rezultati njihovog istraživanja pokazuju da određeni dentalni laseri koji se koriste za debridman sulkusa mogu efikasno ukloniti oralne patogene koji se skrivaju duboko u mekom tkivu, a da pri tom sačuvaju gingivu.

Laseri koji se koriste u različitim dentalnim procesima, uključujući i paradontalne tretmane koji nisu hirurške prirode, imaju cilj uklanjanje bakterijskih nakupina tokom tretiranja i sprječavanja gingivitisa i paradontoze. Međutim, cijena lasera se može kretati od pet do 100 hiljada američkih dolara te stručnjaci za pružanje zdravstvene brige moraju proći adekvatnu obuku kako bi ih mogli koristiti.

Kako bi se odredilo da li su ovakvi dodatni troškovi i napori opravdani, istraživači iz SAD-a imali su cilj da odredei da li postoje trajne koristi od upotrebe dentalnog lasera u paradontalnim tretmanima. Pored toga, željeli su da se uvjere na koji način laserski parametri, kao što su talasna dužina, najveća snaga i trajanje pulsa, utiču na uništavanje oralnih bakterija.

Na osnovu optičkih karakteristika gingivalnog tkiva i patogenih mikroorganizama, istraživači su razvili matematički model koji simulira paradontalnu proceduru laserskog debridmenta sulkusa. Potom su proizveli simulaciju tri različite vrste lasera koji se inače koriste u stomatologiji i njihov uticaj na dvije vrste bakterijskih kolonija. Virtualne kolonije, koje se sastoje od Porphyromonas gingivalis i Prevotella intermedia, bile su različitih veličina i smještene su na različite dubine u model gingive.

– Jedno od pitanja koje smo postavili jeste koliko duboko lasersko svjetlo može prodrijeti kako bi uništilo bakterije – objasnio je autor istraživanja dr. Lou Reinisch, stručnjak za lasersku hirurgiju i optičku biomedicinsku dijagnostiku.

Dentalni laseri koji su testirani tokom istraživanja su uključili diode, Nd:YAG i Er:YAG lasere. Prema kompjuterskom modelu, dva tipa lasera – diodni laseri i Nd:YAG laseri – su se pokazali efikasnim u uklanjanju bakterijskih kolonija.

– Rezultati su veoma važni jer otvaraju mogućnost podešavanja valne dužine, snage i trajanja impulsa i time učiniti lasere efikasnijim u uklanjanju bakterija – rekao je Reinisch.

Simulacije su pokazale da, kada se postave na kraći impuls i umjereni novi energije, 810 mm diodni laseri mogu uništiti bakterije koje se nalaze i na dubini od 3 mm u gingivalnom tkivu. Nd:YAG laseri talasne dužine od 1.064 mm su se, takođe, pokazali efikasnim u penetracijama na slične dubine. Pored toga istraživači su otkrili da nijedan od ova dva lasera ne nanosi štetu zdravom tkivu.

Reinisch je objasnio da su njihove simulacije pokazale minimalno zagrijavanje okolnog tkiva, a samim tim i minimalna termička oštećenja, što vodi do bržeg liječenja. Prema njegovim riječima, simulacije su potvrdile efikasnost dentalnih lasera u uklanjanju oralnih bakterija i doprinošenju boljem oralnom zdravlju nakon paradontalnog tretmana. Istraživači očekuju da će se na osnovu rezultata njihove studije dizajnirati klinička ispitivanja koja će potvrditi njihove rezultate. Istraživanje pod naslovom „Selektivna fotoantisepsa“ objavljeno je u oktobarskom izdanju časopisa Laseri u hirurgiji i medicini. Prvi put u ovom časopisu, objavljeni članak je uključio i slikovite prikaze videa kompjuterske simulacije.

Izvor: Dental Tribune

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -