NaslovnaZanimljivostiFotografija u stomatologiji (1) - Značaj dentalne fotografije

Fotografija u stomatologiji (1) – Značaj dentalne fotografije

- Advertisement -

Još od razvitka kolor fotografije, 50-tih godina prošlog vijeka, fotografija je zauzela značajno mjesto u svakodnevnoj stomatološkoj praksi. Intraoralne i ekstraoralne fotografije danas predstavljaju neizostavan dio brojnih dijagnostičkih procedura, planiranja terapije, vizuelne rekonstrukcije toka liječenja kao i nezamjenjiv dio medicinske dokumentacije.

fotografija u stomatologiji1Planiranje i izbor terapijskog postupka jedna je od najvažnijih faza za uspjeh liječenja, posebno ako je riječ o kombinovanim i multidisciplinarnim terapijskim zahvatima. Analiza ,,početnog stanja“, profilne i an face fotografije dio su standarne procedure u planiranju ortodontske terapije, ali sve češće predstavljaju i obavezni segment protetske ili konzervativne restaurativne procedure. Nema plana liječenja gdje dentalna fotografija nije koristan saveznik i izuzetna pomoć. Ako je dobar plan pola uspješne terapije, onda je početna dentalna fotografija obavezni dio svakog ozbiljnog plana.

Komunikacija s pacijentom predstavlja logičan nastavak planiranja terapije. Pacijenti često imaju jako površno shvatanje i poznavanje problema koji postoje u njihovoj usnoj duplji. Oni dolaze sa svojim željama i očekivanjima, ili suprotno tome nemaju jasan stav šta tačno treba da se uradi i kako da se terapija sprovede. Imajući u vidu to da je čak i zakonska obaveza da pacijenti odobre terapijski postupak, očigledno vizuelna komunikacija znatno olakšava ovu fazu rada u stomatološkoj ordinaciji. Kao što stara izreka govori: „slika vrijedi hiljadu riječi“, uz par dobrih fotografija pacijent može steći uvid u djelove retromolarne regije, gornjih bočnih zuba i druge slabo vidljive djelove usne duplje. Na ovaj način će se omogućiti pacijentu da sagleda problem onako kako ga vidi stomatolog i uštedjeti stomatologu mnogo vremena koje bi inače proveo objašnjavajući i opisujući problem. Uz dobru fotografiju i pravilno fokusiranje i zumiranje na karakteristična mesta, pacijent za kratko vreme može da dobije potpunu informaciju o svom oralnom stanju i donese ispravnu odluku o prihvatanju predložene terapije.

Kolegijalna komunikacija i konsultacija sve češće je potreba ne samo za mlađe kolege, već i za iskusne kliničare. Sredstva masovne komunikacije omogućavaju lak i brz prenos informacija, tako da slanje digitalnih verzija radiograma i fotografija uz klinički opis ubrzava proces postavljanja tačne dijagnoze i pravilne indikacije za mnoge kliničke situacije. Komunikacija s tehničarima uz pomoć dentalne fotografije značajno je olakšana i kada se planiraju radovi ili prenose informacije važne za dentalnu nadoknadu, kao što su boja, veličina, oblik ili određene specifičnosti koje protetskom radu daju neophodnu individualnu karakterizaciju.

Dokumentovanje toka terapije važan je dio medicinske dokumentacije, koja je posebno značajna kod dugotrajnih stomatoloških rehabilitacija. Tada je lako zaboraviti koliko je teška situacija bila na početku i kako je tekao sam tok terapije. Ovakva primena fotografije naročito je bitna kod kompleksnih protetskih i ortodontskih radova, gde je progresivno praćenje napretka terapije izrazito važno kako bi se izbjegle eventualne greške i neželjene komplikacije, ili iskoristile u pojedinim fazama kada je potrebno podstaći motivaciju pacijenta da nastavi s terapijom do kraja.

Fotografija obogaćuje, olakšava i unapređuje svakodnevni klinički rad u stomatološkoj praksi na različite načine. Bez dobre fotografije nemoguće je dokumentovati rezultate naučnih i stručnih publikacija, rezultate kliničkih istraživanja ili pripremati tutorijale različitih kliničkih postupaka. Kvalitetna fotografija ključ je kvalitetne i korisne razmene informacija i iskustava kroz programe kontinuirane medicinske edukacije.

Autori: prof. dr Dejan Marković, dr Dušan Kosanović (Stomatološki fakultet Univerziteta u Beogradu)

- Advertisment -

POPULARNO

- Advertisment -